2003 SAAB 9-3 Aero Turbo Cabriolet

Seaside97

SAAB 9-3 Aero Turbo Cabriolet tillverkad 2003 och importerad till Sverige redan 2005. Bilen har rullat knappa 111956km och haft fyra ägare under tiden. Nuvarande ägare fick bilen i 80-årspresent av familjen men har nu insett att det tyvärr inte passar och behöver därför avyttras efter kort ägarskap. Tidigare ägare var en SAAB-entusiast i Kalmar som ägt bilen sedan 2020 och ägare dessförinnan var en kvinna i Växjö som köpte bilen vid importen från Tyskland 2005. Bilen är endast sommarkörd och i ett rostfritt fint skick, redo att åter njutas av under sommarhalvåret.

  1. SAAB 9-3 Aero Turbo Cabriolet med få ägare och lågt miltal
  2. Fint skick och välutrustad
  3. Snygg spec med svart lack och beige skinn

Utrustad med 2-liters turbofyra på ca. 205hk/280nm kopplad till 4-växlad automatlåda och framhjulsdrift.

Välutrustad med bland annat beige skinninredning, elstol med minne på förarplatsen, automatlåda, elcab, farthållare, vindskydd och A/C.

Bilens generella skick beskrivs som mycket bra och rostfritt. Den solidsvarta lacken är i bra skick och endast med sedvanligt mindre bruksslitage som stenskott och mindre repor. Nuvarande ägare beskriver att bilen är fri från bucklor, värre repor och dörruppslag. Några lagningar eller renoveringar har ej utförts på karossen. Glasrutor är i fint skick utan några anmärkningar. Lister, lyktglas och emblem likaså. Aero-fälgarna är i gott skick men har mindre skavmärken i lacken. Däckmönsterdjup beskrivs som bra.

Interiören beskrivs vara i ett mycket bra skick. Material på stolar har klarat sig väl och är utan skador. Förarstolen har en knappt synlig missfärgning vid insteget, troligtvis från en omfärgning och går att åtgärda. Dörrsidor i fint skick utan sedvanligt slitage som uppkommer vid in- och urklivningar. Instrumentpanelen har bytts ut mot en i kolfiber-look och har släppt litegrann runt en knapp. Det finns små repor på handsfacket men ska gå att åtgärda. Centrumkonsolen har några små repor på förarsidan. Ratt, knappar och reglage i fint skick. Sufletten är i fint skick och fri från skador. Stereon har fått Bluetooth-funktion inkopplad. Alla funktioner i kupén fungerar som tänkt.

Motor beskrivs vara i bra skick utan några anmärkningar. Växellåda, bromsar och drivlina likaså. Mekaniskt fungerar allting fint.

Senaste servicen utfördes 2022-05-26 och serviceboken är ifylld enligt tillverkarens intervaller. Det finns tidigare serviceprotokoll och papper från 2005 fram till idag. Senaste besiktningen skedde 2024-04-10.

Fint och välservat exemplar med förhållandevis lågt miltal och en god ägarhistorik! Perfekt för dig som söker en fin svensktillverad sommarbil att njuta av.

Exteriör (72 bilder)

Interiör (57 bilder)

Mekanik (15 bilder)