2005 Porsche Boxster S
JAA
Höör
Porsche lanserade Boxster 1996, tre år efter att två unga designers skapade konceptet till bilen. Den största skillnaden mot resterande bilar i modellprogrammet var att motorn placerats framför bakvagnen. Detta ledde till god viktfördelning och fina köregenskaper. Idag är Boxster inne på sin tredje generation och är Porsches bäst säljande sportbil. Bilen tillverkades på samma band i Stuttgart som 928 byggdes på. Efterfrågan var även så stor att finska Valmet Automotive fick producera bilen i Finland.
Denna andra generationens 987 Boxster S från 2005 importerades från Tyskland redan 2009 och har sedan dess haft 10 ägare, varav flera bilhandlare och inte brukare. Vid import till Sverige hade bilen endast gått 2587 mil. Bilen har idag gått knappa 7000 mil och kommer i ett mycket fint skick. Bilen såldes med tillvalet "Black Edition", vilket innebär in- samt utvändiga detaljer är svartlackerade. Bestyckad med 3.2-liters boxersexa på 280hk/320nm tar du dig till 0-100 på 5.5 sekunder och toppar nästan 270km/h. Växlingar sköter du själv med den eftertraktade manuella växellådan!
Fordonet kommer med bland annat regnsensor och automatiskt dimbara speglar, stolsvärme, utökat läder på instrumentpanel, vindavvisare, ACC samt infotainmentsystem med navigering och telefon. Utöver ovan nämnda finns även tillval som t ex:
- 490 - A.S.K ljudsystem
- 440 - integrerad antenn
- 545 - farthållare
- 584 - förvaringsutrymme i motorrummet
Bilen beskrivs av nuvarande ägare vara i ett mycket fint skick som bilderna även bekräftar. Lacken ser mycket bra ut med tanke på ålder och med tanke på att svart lack har alltid tendens att visa tvättrepor och andra små normala defekter tydligare än andra färger. Det har noterats små stenskott på huven, ca 1-2mm i diameter som är synliga. I övrigt finns normal mängd små stenskott i fronten. Vingen på bakluckan är folierad i kolfiber och har två små märken i sig. Glasdelar beskrivs vara i bra skick. Inga anmärkningar har inkommit på lister eller emblem. Originalfälgarna är i fint skick. Glasdetaljer är även dem i fint skick. Cabben ser fint ut och har endast ett mindre märke i sig.
Interiört är bilen i ett fint skick. Stolarna har klarat sig väl från sedvanligt slitage från bland annat in- och urklivningar. Det finns dock slitage i färgen på skinnet på förarstolen. Knappar och reglage har slitage i form av gummisläpp. Ett vanligt problem på modellen. Dörrpaneler är även dem i fint skick. Normalt slitage finns självklart, med tanke på bilens ålder. Den läderbeklädda instrumentpanelen är i ett fint skick utan skador. Ratten likaså. Läder på handbromsen har mindre märken i sig. Plast över centerkonsol likaså. Instegslister har sedvanligt slitage.
Mekaniskt beskrivs bilen fungera bra. Motor och växellåda fungerar utmärkt utan missljud eller problem. Däckens mönsterdjup är uppmätt till ca. 5mm. Inga läckage har noterats från växellåda eller motor. Bromsar har gott om belägg kvar och beskrivs som utmärkt från förra besiktningen.
Titta gärna igenom våra foton på bilen för att bilda er en uppfattning om skicket. Om ni har frågor kan dessa enklast ställas i kommentarsfältet.
Bilen är välservad och har tagits hand om av både nuvarande samt tidigare ägare. Under "dokumentation" bland bilder finner ni bland annat servicebok och besiktningsprotokoll. Senaste besiktningen utfördes 2023-08-02. Senaste service utfördes nu i november hos auktioriserad Porsche-verkstad, Häggenäs Automobile AB.
En Black Edition Boxster med fin historik. Nuvarande ägare har njutit av bilen knappa 270 mil per säsong. Bilen har förvarats i varmgarage med kapell på mellan resorna. Bilen summeras som ett väl omhändertaget exemplar med god samlarpotential!