1999 Porsche Boxster
Tyskimporterad Porsche Boxster från 1999 med ca. 162500km på mätaren. Bilen importerades 2004 och har sedan dess haft 3 ägare, varav nuvarande har ägt bilen sedan 2006 och brukat den som sommarbil. Tittar på man besiktningshistoriken är bilen mycket sparsamt använd sedan 2018. Med bilen följer alla besiktningsprotokoll sedan 2006, instruktionsbok, servicebok samt diverse kvitton från tidigare servicetillfällen. 2018 fick bilen ett kopplingsbyte och bilen har sedan dess rullat ca. 1500km. Även en ny ruta är installerad för 500km sedan och bilen har, som pricken över I:et, även professionelt högglanspolerats.
- Tyskimporterad Porsche Boxster från 1999 i fint skick
- En ägare de senaste 18 åren och mycket sparsamt körd
- Perfekt exemplar av första generationens Boxster
Utrustad med välljudande 2.5-liters boxersexa på ca. 204hk kopplad till 5-växlad manuell låda och bakhjulsdrift. 0-100km/h tar under 7 sekunder och toppfarten är ca. 240km/h.
I tillvalslistan för denna Boxster finns följande:
- 012 SportDesign package
- 139 Seat heating, left
- 197 Stronger battery
- 288 Headlamp washer
- 340 Seat heating, right
- 2-way electrical sports seat, left
- 376 2-way electrical sports seat, right
- 396 17" 996 Carrera-look twist-spoke wheels, front 7" with 205/50 tyres, rear 8.5" with 255/40 tyres
- 436 3-spoke steering wheel
- 441 Radio preparation
- 490 Sound system (6 speakers)
- 498 Without model designation on rear end
- 534 Alarm 433 MHz
- 551 Wind deflector
- 573 Automatic air conditioning
- 584 Storage box on engine cover
- 601 Litronic (xenon) headlamps
- 659 On-board computer
- 695 CD-radio Becker Porsche CDR-22
- 983 Leather seats
Det generella skicket på karossen beskrivs av nuvarande ägare som exemplariskt. Ägaren har haft bilen i 18 år och kört knappa 10.000km de senaste 10 åren. Den enda modifiering som är utförd är spacers på 10mm runtom, för en lite bredare look. Karossen är fri från bucklor, värre repor och rost. Lacken beskrivs vara i fint skick, och som tidigare nämnt, polerad av proffs i år. Det finns en repa under ena baklyktan. Även framrutan, som tidigare nämnt, är ny och suttit där knappa 500km. Lister och lyktglas är utan anmärkning. Fälgar i fint skick och nya däckmonterades 2023. Cab-sufflett i fint skick.
Interiören är i ett gott skick även den. Stolarna är i bra skick och har klarat sig från skador och revor i materialet och har genom åren endast fått lättare ytslitage. Instrumentpanel, ratt, knappar och reglage är i fint skick. Dörrpaneler och instegslister likaså. Elektriska cabben fungerar självklart utan några problem, precis som övriga funktioner i kupén.
Motorn gicks igenom 2018 av Porsche Center Malmö. Vid detta tillfälle byttes även kopplingen. Drivlina och växellåda beskrivs vara felfria utan anmärkningar. Bromsarna är i fint skick och klossar och skivor fram byttes 2024. Mekaniskt fungerar allting som det ska.
Som nämnt ovan gicks motor igenom 2018 av Porsche Center Malmö. Det finns en del kvitton kvar från tidigare service som utförts. Senaste besiktning skedde i oktober 2023. Alla besiktningsprotokoll sedan 2006 medföljer bilen och alla besiktningar har varit utan någon som helst anmärkning!
Mycket välskött exemplar som tagits väl hand om, har en mängd trevlig dokumentation samt få ägare under åren som gått. Perfekt för dig som söker en fin Boxster av första generationen!