2001 Porsche 911 Turbo

GustavU
Riala

Här har vi en svensksåld Porsche 996 Turbo, en bil som verkligen står ut med sin rätta färgkombination och utrustning. Den nuvarande ägaren har haft nöjet att äga bilen sedan juli 2020 och har tagit väl hand om den under hela perioden. Trots att bilen haft 19 ägare genom åren, har den endast använts av 7 olika brukare, vilket innebär att den har vårdats väl och undvikit överdriven slitage.

För att ge den ytterligare en kraftfull kant har bilen blivit optimerad, vilket gör den ännu mer spännande att köra. Det är en bil som kombinerar klassisk Porsche-kvalitet med modern prestanda, och den är redo att ge sin nästa ägare många fler år av njutbar körning. Missa inte chansen att äga denna fantastiska 996 Turbo – en sällsynt pärla på den svenska marknaden!

  1. Svensksåld
  2. Manuell
  3. Motoroptimerad

Bilen har dessutom fått en del smakfulla uppgraderingar som höjer både dess prestanda och stil. Den är utrustad med eftermarknadsfälgar från Forgestar Performance, modellen CF10, som ger bilen ett distinkt och sportigt utseende samtidigt som de förbättrar dess köregenskaper. För att möta moderna krav på bekvämlighet har den ursprungliga CD-växlaren bytts ut mot en Bluetooth-modul, vilket gör att du enkelt kan koppla upp din mobil för att streama musik eller prata handsfree. För den som vill bevara bilens originalitet finns dock originaldelen kvar och medföljer vid köp.

Bilens skick är mycket bra. Det finns två små stenskott: ett på taket och ett på fronten. Höger framlykta, framskärm och stötfångaren har bytts ut på grund av en viltolycka, men bilen är i övrigt rostfri. Lacken är i fint skick, med undantag för de tidigare nämnda stenskotten. Främre stötfångaren och vänster strålkastare har fått en del blästringsskador. Fälgarna är fria från skador. Invändigt är bilen i mycket gott skick, bortsett från några sprickor i kolfiberpanelen på dörrhandtagen. En list vid vindrutan har börjat resa sig och behöver antingen limmas eller bytas ut. Motorn går fint och det finns inga missljud i drivlinan.

Motorn är sannolikt optimerad med mjukvara, men det finns ingen dokumentation på när detta utfördes eller av vem. Kopplingen är nybytt, och större bromsskivor monterades vid årsskiftet 2022-2023. Den 11 juli 2024 genomfördes en stor service, inklusive liten service samt byte av tändstift och tändspolar, utfört av JRM Racing AB i Södertälje. Kvitto på den senaste servicen finns. Bilen besiktigades utan anmärkning den 7 juni 2024, och de tre senaste besiktningsprotokollen finns tillgängliga. Serviceboken är ifylld enligt tillverkarens rekommenderade intervaller.

Manuell svensksåld Porsche 996 Turbo med det lilla extra!

Här erbjuds en sällsynt möjlighet att äga en manuell svensksåld Porsche 996 Turbo, en ikonisk sportbil som kombinerar prestanda, exklusivitet och stil.

Exteriör (43 bilder)

Interiör (51 bilder)

Mekanik (23 bilder)

Dokumentation (12 bilder)