1975 Porsche 911
Porsche 911 G-modell från 1975, importerad redan 1986 enligt registret. Bilen kommer i ett fint skick och har ca. 47614km på mätaren. Nuvarande ägare vet ej om mätaren slagit om och kan inte garanterat miltalet.
- Porsche 911 G-modell från 1975
- Importerad redan 1986
- Nylackad och ny klädsel 2022
Denna G-modell kommer med 2.7-liters boxersexa på 150hk/235nm kopplad till 5-växlad manuell låda. 0-100km/h avverkas på ca. 8.5 sekunder och toppfarten uppges vara 210km/h.
Det generella skicket på karossen beskrivs som mycket bra. Kaross är fri från rost, värre repor, bucklor och dörruppslag. Lacken är i fint skick då bilen är nylackad. Glasrutor i fint skick med endast något mindre stenskott. Krom, lister och lyktglas i bra skick. Plasten i fronten har en spricka i sig vid ena blinkersen och övrig plast är i bra bruksskick. Fälgarna är fria från skador men har ålderslitage. Däcken är nya och har rullat knappa 500km.
Interiören är i ett gott skick och sätena kläddes om 2022. Stolar och dess material är utan skador. Innertak i OK bruksskick med lite fläckar här och där. Ratt, knappar och reglage i bra skick. Instrumentpanel likaså. All elektronik i kupén fungerar som tänkt.
Motor beskrivs vara i hyffsat skick. Växellåda och drivlina i OK skick. Bromsar har gåtts igenom och fått vätska bytt. Mekaniskt fungerar allting som tänkt.
Nuvarande ägare informerar att egen mekaniker anlitats för service, dock ej när detta senast utförts. Sista besiktningen skedde i våras och bilen är nu besiktningsbefriad.
Porsche 911 G-modell, Porsche första riktiga 911!