2016 Porsche 911 991 GT3 RS
- 991 Porsche GT3 RS i mycket fint skick
- Lågt miltal, mycket utrustning, fullstämplad servicebok
- Eftertraktade tillbehör såsom full PPF, Manthey belägg och sportavgas
Utrustad med den fantastiska 4-liters boxersexan på 500hk kopplad till 7-växlad PDK-låda och bakhjulsdrift. Utan tvekan ett av dom bästa trackday-bilarna man kan köpa, och dessutom ett av de bästa exemplaren på marknaden idag.
- GT-Silver
- 90L bränsletank
- Lyftsystem
- Farthållare
- Bälten i GT-silver
- Utökat läder
- Kofiberdekor invändigt
- Sound Package Plus
- 6-punktsbälten på båda stolar och brandsläckare
- 918-stolar i kolfiber
- Light Design Paket
- Sport Chrono Package Plus inkl Precision App
- PCM inkl navigation
- PDLS+ LED-strålkastare i svart
- Farthållare
- Förberedelse för mobiltelefon
- Belyst insteg i kolfiber
- Tanklock i Aluminium look
Eftermonterade tillval
- Ferrita sportavgassystem
- PPF/Stenskottsskydd över hela bilen
- Manthey bromsbelägg och uppgraderade skivor
- Ny hjulinställning av Mtech
Interiören i bilen är i ett mycket fint skick. Det finns ytterst lite slitage på förarsidan från in- och urklivningar. Dörrpanelerna är i toppskick likaså resten av interiören. All elektronik i kupén fungerar självklart som tänkt.
Motorn är i toppskick och fullservad. Det är inga anmärkningar på drivlina eller koppling. Bromsar är i mycket bra skick även dem med nyinstallerade Manthey bromsbelägg samt hjulinställning av erkända Mtech. Kan även bekräfta att denna har fått den uppdaterade motorn under fabriksgarantin av Porsche Segeltorp.