1958 Plymouth Belvedere Convertible

plymouth
Västerås
Plymouth Belvedere tillverkades mellan 1954 och 1970. Bilen är byggd i sju generationer och detta är av generation tre. Tredje generationens Belvedere byggs endast under två års tid och är trots sin korta produktion en succé för Plymouth. Reklamslogan som användes av Chrysler/Plymouth var "Suddenly its 1960" (Plötsligt är det 1960!), när bilen skulle promoteras. Cabrioleterna kom endast med V8, till skillnad från sedanen som gick att få med liten rak sexa. Modellen är bland annat känd från populärkulturen, där en röd/vit 2-dörrars hardtop får stå som huvudroll i filmen Christine från 1983.

Denna 1958-års Belvedere Cabriolet har varit i ägarens familj under 21 år och har tagits väl om hand om. Bilen har stått på både nuvarande ägare och hans fru under de 21 åren i ägo. Denna vagn kommer med bland annat motortillvalet "Golden Commando", en 5.7-liters V8 med dubbla fyrportsförgasare. Effekt ska enligt data vara över 300hk. Växlingarna sköts av en 3-stegs automatlåda.

Bilen lånades av Chrysler när bolaget skulle ställa ut bilar från 1958 på Elmiamässan och har även varit med i tidningen Wheels. Ett bra bevis på hur fint skick bilen upplevs vara i!

Belvedere är ur utrustningsnivå mittenvalet bland modellerna och kommer med god standardutrustning. 3-stegsautomaten är ett tillval och bilen har både broms- samt styrservo.

  • Golden Commando V8
  • Automatlåda med knappar
  • Elhissar
  • El-cabriolet
  • Swing seats
  • Connie-kit

Karossen beskrivs av nuvarande ägare vara i ett fint skick. 2003 var bilen plåtren och fick sig en ny lackering. Detta utfördes av auktioriserad verkstad i Västerås. Nuvarande ägare meddelar att han inte kan hitta rost på bilen, men att det möjligtvis kan finnas något med tanke på ålder. Det informeras om att det finns några små lacksläpp som är 2-3mm stora. Krom, liter och emblem kommer utan anmärkningar Originalfälgarna är i fint skick. Glasdelar beskrivs vara i gott skick.

Interiört renoverades i samband med karossrenoveringen, 2002. Nuvarande ägare beskriver skicket som normalt. Det ser bra ut men om man synar det noggrant kan säkert något litet hittas. Det röda/svarta skinnet ser dock fint ut. Instrumentbräda och panel är i fint skick, men det meddelas att det finns något lite färgskav i någon kant. Det är även lite frostigt i glaset på vissa ställen på instrumentpanelen. Knappar och reglage ser fina ut med tanke på åren, men normalt slitage finns. En modernare stereo sitter monterad. Nuvarande ägare meddelar att man skulle behöva sätta paneler i bagageutrymmet för att även det ska vara lika fint som övriga bitar av bilen. Det saknas även en liten bit på ett av reglagen till framstol, men inget man nämnvärt tänker på. Nuvarande ägare tycker även att man kan snygga till låsningen till connie-kitet, men låsning fungerar som den ska.

Mekaniskt beskrivs skicket vara bra. Motor och växellåda totalrenoverades under 2010. Nuvarande ägare meddelar att förgasare skulle behöva en genomgång. Ibland är den lite trögstartad. Motorn går dock fint under gång och växellådan växlar mjukt och fint. Automatlådan läcker ibland och fylls därför på med någon deciliter olja under årets gång. Trummorna svarvades om 2010 och beskrivs med bromsar vara i gott skick.

Bilen är väl omhändertagen under 21 år av ägo av nuvarande ägare. Service och underhåll har löpande utförts av ägaren själv, och skicket visar tydligt att bilen är väl omhändertagen och uppskattad. Bilen är besiktningsbefriad.

En fin tidstypisk 50-tals cabriolet i njutbart skick! Har stått utställd på mässor och uppskattats för sitt fina skick. Nuvarande ägare säljer bilen med blandade känslor och för att den de senaste åren mest stått i garaget. Ta chansen att förvärva en lyx-cabriolet från det fantastiska 50-talet!

Exteriör (36 bilder)

Interiör (13 bilder)

Mekanik (1 bilder)