1997 Peugeot 306 Cabriolet

Peugeot97
Stocksund

Svensksåld Peugeot 306 Cabriolet från 1997 som köptes ny av nuvarande ägares fru. Denna fina sommarcab har endast rullat låga 21766km. Bilen är i ett mycket fint skick och då den rullat nere i Frankrike är den självklart rostfri. Servicebok finns och är välstämplad, däremot har fakturorna från tiden i Frankrike försvunnit.

  1. Peugeot 306 Cabriolet med endast 21766km på mätaren!
  2. En ägare sedan 1997!
  3. Rullat i Franrike och återimporterats till Sverige

Utrustad med 2-liters fyra på ca. 130hk/180nm kopplad till 5-växlad manuell låda.

Utrustad med bland annat sportstolar i helskinn med värme, elspeglar, elhissar samt elcab och A/C. Standard Larm är eftermonterad men är ur funktion.

Bilen är med sina låga mil i ett mycket välbevarat skick. Karossen är fri från bucklor, repor och dörruppslag. Som tidigare nämnt är den självklart även rostfri. Lacken kan beskrivas vara nära nyskick och har skyddats genom att vara täckt med solskydd. Lystern i lacken är mycket god. Lister, lyktglas och emblem ser mycket fina ut. Fälgarna är i mycket fint skick även dom. Originaldäcken monterade har bra mönsterdjup men är gamla.

Interiören är i ett mycket bra skick även den. Sportstolarna har klarat åren väl och har inga skador eller sprickor. Det finns däremot ljusnande fläckar på passagerarstolen. Dörrsidor i gott skick men limmet som håller tyget har lossnat på både dörrsidor och i baksätet. Ratt, knappar och reglage i fint skick utan slitage. Innertak i mycket fint skick. Suffletten är också den välbevarad utan skador.

Motor beskrivs av ägaren vara i bra skick. Växellåda, drivlina och bromsar likaså och utan missljud.

Senaste service utfördes 2020 av JSK och det finns gott som dokumentation som styrker att service utförts på bilen genom åren. Serviceboken har gott om stämplar, men tyvärr saknas fakturor från tiden i Frankrike. Senaste besiktning utfördes 2023-08-15.

Mycket fin fransk sommarcab med lågt miltal, väl omhändertagen och redo att avnjutas!

Exteriör (59 bilder)

Interiör (52 bilder)

Mekanik (26 bilder)

Dokumentation (32 bilder)