1966 Oldsmobile Dynamic 88 Celebrity
BoBurnis
Amerikanska muskler ur lyxsegmentet, Oldsmobile 88 Dynamic Celebrity Sedan från 1966. Modellen Oldsmobile 88, idag Eighty Eight, tillverkades med 1949 som första årgång och fortsatte ända fram till 1999 då sista modellen rullade ut. Modellen var Oldsmobiles bästa inkomstkälla och var på 50-talet med sina små lätta karosser och moderna motorer snabbare än konkurrenterna.
Detta 4-dörrars exemplar från sjätte generationen kommer med 7-liters (425cui) "Super Rocket V8" med ca. 310hk/610nm kopplat till 3-stegsautomat och bakhjulsdrift. Bilen togs in till Sverige 2021 från Virgina, USA, av företag som så kallat "barn find" och har haft en svensk ägare. Nuvarande ägare har original köpekontrakt i sin ägo samt en del anteckningar och kvitton från de två första ägarna.
Skicket beskrivs av säljaren som bra bruksskick och fordonet ska inte ha renoverats. Lacken är i gott skick men det finns bland annat mindre ytrost, mindre lackskav och släpp samt någon spricka på karossen. Rost finns i bagageutrymmet. Framrutan har ett matt parti enligt säljaren. Krom och lister är i normalt skick men det finns bland annat missfärgningar på kromet. Bakre kofångare har ytrost. Höger sida baktill har fått en skada i form av inbuckling. men detta kommer att rättas till av försäkringsbolag, enligt säljaren. Mönsterdjup på däcken är mätt till ca. 7mm. Det finns inga anmärkningar på belysning men det saknas en kromdel vid ena lyktan.
Interiört ser fordonet ut att vara i normalt bruksskick för sin ålder och säljare meddelar att säten har en del slitage, bland annat brännskada efter cigarett. Det finns normalt slitage i form av fläckar och märken men överlag ser interiören bra ut. Instrumentpanelen är i gott skick och innertak likaså. Reglage och knappar ser ut att ha klarat sig bra genom åren. Dörrsidor är lätt flammiga och har lite släpp i kanterna. A/C är ur funktion. Lister i dörrarna är slitna och bör bytas ut. Handtaget på ena bakdörren har släppt från sin bult och antenn saknas på bilen.
Mekaniskt beskriver säljaren att bilen går bra, och att växellådan har renoverats av specialist genom företaget som importerade bilen. Grenrör på förarsidan är trasigt och det finns visst läckage på ventilkåpa. Framvagnsinställning genomfördes juli 2023. Säljaren informerar om att motorn går bra men behöver varvas ur. Vid längre tomgång surar motorn ner sig. Det som är nytt och bytt på motorn är; bränslepump, brytare, tändkablar och tändstift. Vid köp medföljer nytt avgassystem med ljuddämpare, ny fotomkopplare, originalfälgar med däck, tempgivare, kylfläkt samt ventilkåpspackningar.
Senaste servicen utfördes av ägaren själv i våras. Tidigare serviceprotokoll finns tyvärr ej.
En lite udda amerikanare i bra bruksskick som är perfekt att rulla runt under sommarhalvåret med.