2004 MV Agusta F4 1000 AGO

Mv
tranås

Svensksåld samlarhoj, 2004-års MV Agusta F4 1000 AGO med en ägare sedan ny. AGO-modellen plockades fram för att hylla den absoluta stjärnan Giacomo Agostini och alla hans vinster genom åren för MV. Endast 300 exemplar byggdes och detta är byggnummer 134. Detta exemplar har även signerats av Giacomo Agostini själv och kommer i ett mycket fint skick med låga 19925km på mätaren.

  1. Svensksåld samlarhoj, 134/300 MV Agusta F4 1000 AGO
  2. Endast en ägare sedan ny
  3. Låga 19925km på mätaren

Utrustad med 998cc-maskin på ca. 166hk/109nm kopplad till 6-stegad låda. Kvartsmilen avklaras på 10.5 sekunder och toppfarten är nästan 300km/h. Torrvikt uppges vara 188kg. En Power Commander har installerats.

Det generella skicket på hojen beskrivs som bra. Några modifieringar eller ändringar har ej utförts. Hojen är fri från bucklor och repor, men det finns något litet stenskott. Lacken är i fint skick och påklistrade detaljer likaså. Mocka-sadeln är i mycket fint skick. Fälgarna är i gott skick och däckdjup mäter ca. 2mm. Motor beskrivs vara i bra skick och har som tidigare nämnt fått en Power Commander. Växellåda och drivlina i nyskick utan några anmärkningar. Bromsar likaså.

Service har utförts 2005-08-07 samt 2005-08-29 hos Supermotors. 2007-03-30 utförde Biscaya service. Storservice utfördes 2020-03-19 hos Automästarna i Linköping. I övrigt har motorolja bytts vartannat år i egen regi. Senaste besiktning utfördes 2023-07-24.

Tillfälle att förvärva ett stycke italiensk samlarhoj från MV Agusta, perfekt för dig som söker det värsta!

Exteriör (54 bilder)

Mekanik (21 bilder)

Dokumentation (4 bilder)