1958 Morris Minor 1000

Ehtel
Kristdala
Basinformation & Bakgrund

Morris Minor är en klassisk brittisk bilmodell som tillverkades mellan 1948 och 1971 i flertalet olika versioner och är en av de bilmodeller som tillverkades under längst tid. Det här exemplaret är en 2-dörrars saloon som är svensksåld och med endast 7 ägare sen ny. Det är ett helrenoverat exemplar i toppskick med en otroligt väldokumenterad historik och använts bland annat som reklampelare. Bilen har använts sparsamt och är även i ett fantastiskt fint mekaniskt skick, alltid stått i garage och samtlig dokumentation finns tillgänglig.

Exteriör: Under 2018 har bilen fått en genomgång och hellackering som än idag håller lika fin standard som när den gjordes. Trots att milen inte kan garanteras så känns bilen som så nära nyskick man kan komma och presenterar sig otroligt väl. Finns inga skador eller rost på kaross Originalfälgarna är likaså de i så nära nyskick man kan komma utan anmärkningar med fina däck med mycket mönster och det finns inga anmärkningar på glas, lister eller emblem. “Gangsterkeps” sitter monterad och ger den ett riktigt fint stuk på den klassiska karossen. Utöver ett par mindre märken så presenterar den sig som en ny bil. Fin lyster, blänkande chrome och alltid stått förvarad i ett varmgarage. Bilen har även fått en underedsbehandling. För mer info om exakt skick, se våra detaljerade bilder i albumet och ställ gärna frågor i kommentarsfältet!

Interiör. En mycket fin interiör i vitt/rött tvåtonat klädsel med härlig patina men utan skador eller större slitage. De lackerade panelerna är i mycket fint skick, likaså golvmattan och takklädseln som sitter mycket bra men har dock lite missfärgningar. Det finns inga anmärkningar annars invändigt och all utrustning fungerar som om den lämnade fabriken. För mer info om exakt skick se våra detaljerade bilder i albumet och ställ gärna frågor i kommentarsfältet!

Mekaniskt. Motor och drivlina är i samma fina skick som resterande utan anmärkningar och bilen fungerar mycket bra mekaniskt. Topplocket är utbytt och anpassat för blyfri bensin och bensinpumpen byttes 2022. Mycket väldokumenterad historik med flertalet av besiktningsprotokollen. Senaste besiktning var 2017 utan anmärkningar och är numera skatte och besiktningsbefriad. Det finns inga anmärkningar på belysning och inga läckage noterade. Senaste service utfördes 2022 hos Bruno Blomberg och tidigare servicehistorik/dokumentation/handböcker finns. För mer info om exakt skick, se våra detaljerade bilder i albumet och ställ gärna frågor i kommentarsfältet!

En riktig klassiker från England med en unikt fin historia och i mycket fint skick. Marknaden på dessa modeller har varit stabil på senare tid och nu visar en tendens till att börja öka på de fina exemplar som finns på marknaden. Att hitta ett liknande objekt i samma skick är svårt och denna lilla charmiga bil är redo för en lång sommar med många härliga mil!

Exteriör (60 bilder)

Interiör (59 bilder)

Mekanik (23 bilder)

Dokumentation (23 bilder)