2017 Mini Cooper JCW

Cooper
Solna

Svensksåld Mini Cooper John Cooper works från 2017 med knappa 64000km på mätaren och i ett mycket gott skick. Välutrustat exemplar med NAVI, högtalare från Harman Kardon samt en hel del smått och gått i förädling- och trimväg. Snygg mörkgrön med både stripes och detaljer i rött och svart. Totalt 3 brukare genom åren enligt Transportstyrelsen.

  • Välutrustad John Cooper Works-Mini med extra extra
  • 64000km och 3 brukare sedan 2017

Utrustad med 2-liters turbomatad fyra på ca. 230hk/320nm kopplad till tätstegad manuell låda på 6 växlar och framhjulsdrift. 0-100 klaras av på ca. 6,3 sekunder och toppfarten anges till över ca. 240 km/h.

  • Eventuri-insug för funktionellt hoodscoop
  • Forge Motorsport Shortshift (ställbar korthet)
  • John Cooper Works PRO avgassystem med spjäll
  • Pops & Bangs

Välutrustad med bland annat keyless-option för både dörrhandtag och start, ljudsystem från Harman-Kardon med mycket bra ljudbild i, headsup-display, olika kör-lägen som t ex. "green/mid/sport", navigering, Bluetooth-handsfree, parkeringssensor baktill samt John Cooper Works-stolar i skinn och alcantara. Bilen har även dubbla uppsättningar originalfälgar med vinter- respektive sommardäck. Nuvarande ägare har gjort en så kallad "blackout".

Allt krom är täckt runt t ex lampor, dörrhandtag och bränslelock. Täckning är gjort med antingen eftermarknadsdelar som satts fast eller med vinylwrap. Det går alltså att återställa om man önskar kromdetaljer.

Bilen kommer i ett genomgående gott skick. På kaross finner vi den del normalt slitage, bland annat normal mängd stenskott, spricka i plasten bakom främre regskylt, mindre märken vid sidan av skärmkant och på frontspoilern. Småmärken finns på dörrens bakre kant samt vid insteget. Vinterfälgarna monterade kommer med diverse märken och enligt ägare bör däcken bytas ut till nästa säsong. Sommarfälgarna är utan skador och däcken på är en sommar gamla. Bilen är dock självklart rostfri och utan några krockskador. Rutor är i gott skick med normalt slitage.

Interiören är i ett genomgående gott skick. Stolar och dess sittytor är i gott skick. Det finns diverse märken på sparklisten på förarsidan. Dörrsidor med normalt ytslitage. Knappar och reglage i normalt skick. Ratten har spår av bruk upptill. Armstöd har några mindre märken i sig. Alla funktioner i kupén fungerar självklart som tänkt. Dörrfickor är installerade av nuvarande ägare för lite extra utrymme att stoppa ting i. Växelsspak och handbroms är utbytt.

Motorn beskrivs av nuvarande ägare vara i bra skick. Motorn har ej optimerats med t ex chippning, men som tidigare beskrivet är ett Eventuri-insug installerat. Det är framtaget för att via luftintaget i huven få mer luft. Normalt sett intaget på motorhuven bara visuellt och utan funktion. Bromsar beskrivs vara i bra skick. Mekaniskt fungerar allting som det ska.

Servicebok är utfylld enligt intervaller. Senaste service skedde hos Mini i Danderyd. Nuvarande ägare har endast servat bilen på auktioriserad Mini-verkstad.

Ett litet krutpaket med absolut lagom prestanda, utrustad med det där lilla extra extra för att sticka ut ur mängden och en igenkännbar design!

Exteriör (62 bilder)

Interiör (50 bilder)

Mekanik (34 bilder)

Dokumentation (8 bilder)

Övrigt (1 bilder)