1959 MG MGA Roadster

Professionell säljare
wekibil
Nyköping

Svensksåld brittisk nöjesmaskin i ovanlig kombination av svensksåld, vänsterstyrd, med få ägare samt ett lågt miltal. Denna 1959-års MG MGA Roadster i fint bruksskick söker ny anglofil som kan fortsätta njuta av skapelsen! Bilen hade en ägare från ny fram till 1969, ägare två mellan 69 till 2005, tredje ägaren fram till 2008 och efter det en far och son. Miltalet enligt mätaren är 101127km och kan garanteras. En liten mängd reservdelar, bland annat 4 extra alufälgar i kartong, medföljer bilen.

  1. Svensksåld och vänsterstyrd MG MGA Roadster från 1964
  2. Känd ägarhistorik och lågt miltal

Utrustad med 1.5-liters rak fyra på ca. 70hk kopplad till 4-växlad manuell låda och bakhjulsdrift. Med sin låga vikt och öppna kaross är prestandan och körupplevelsen inspirerande!

Karossen beskrivs vara i väldigt bra skick. Kaross är fri från värre repor, bucklor eller rost. Förardörren har dock en liten repa och spricka i lacken. Lacken är i övrigt i ett fint skick med god lyster. Krom, lister och emblem i bra skick. Sufflett i bra bruksskick men smutsigt innertyg. Ekerfälgarna är i bra skick och kommer med ca. 5mm mönsterdjup runtom.

Interiören är i ett överlag bra skick. Stolarna har ytslitage men fria från revor i skinnet. Dörrpaneler i gott skick utan sedvanligt slitage från in- och urklivningar. Instegslister i bra skick med mindre ytslitage. Instrumentpanel i bra skick utan skador. Ratt, knappar och reglage likaså. Alla funktioner i kupén fungerar som de ska.

Motor beskrivs vara i bra skick. Växellåda och drivlina likaså och utan missljud eller anmärkningar. Bromsar upplevs vara i bra skick. Mekaniskt fungerar bilen som den ska.

Förra ägaren ska ha utfört service sommaren 2023 men papper på det finns tyvärr ej. Senaste besiktning utfördes 2017-05-18 och bilen är idag besiktningsbefriad.

Fin brittisk klassiker i gott skick, redo att avnjutas under sommarhalvåret!

Exteriör (75 bilder)

Interiör (39 bilder)

Mekanik (19 bilder)

Övrigt (3 bilder)