1993 Mercedes-Benz SL 320

ola
Hjo

Väl omhändertagen R129 SL 320 från 1993 med 170849 km på mätaren. Såld ny i Hamburg 9/7 1993 av Reinhard Dreyer. Importerad 2002 och har sedan dess endast haft 2 ägare. Den andre ägaren är i samma familj då förste ägaren tyvärr har gått bort. Bilen säljes därför ur ett dödsbo och information är något mer sparsam än i andra fall.

  • R129 SL 320 i väl omhändertaget skick med 170849km på mätaren
  • Fullstämplad servicebok och god dokumentation
  • En brukare i Sverige!

Utrustad med 3.2-liters rak sexa på ca. 230hk/310nm kopplad till femväxlad automatlåda och bakhjulsdrift.

Utrustad med det viktigaste som t ex. elmanövrerad förarstol med minne, elmanövrerad passagerarstol utan minne, farthållare, LSD (ASD), A/C, stolsvärme, elmanövrerad cab, hardtop med eluppvärmd ruta samt manuell och automatisk uppfällbar störtbåge.

Bilen kommer i ett väl omhändertaget skick med god servicehistorik. Den anthracite-gråa lacken är i gott skick med en normal mängd bruksspår som t ex. mindre stenskott och lackrepor. På bakre kofångaren samt under beteckningen på bakluckan finns ett mindre märke i lacken. Framför bakre hjulen finns märken från stenskott, dock ingenting som närmar sig rostangrepper eller annat i behov att ses över.

Interiören är i ett gott skick med tanke på ålder och miltal. Stolarna är utan värre slitage eller skador från in- och urklivningar. Dörrsidor i gott skick utan sedvanliga märken. Instrumentpanel, reglage och knappar i fint skick.

Under motorhuven är det rent och snyggt, precis som sig bör.

Välfylld servicebok som du kan se under "dokumentation" i fotoalbumet. Senaste besiktning skedde 2022-06-15.

En välskött SL 320 som tyvärr behöver byta ägare pga. bortgång. I mycket gott skick och med potential och rätt ägare en mycket trevlig samlarbil.

Exteriör (65 bilder)

Interiör (30 bilder)

Mekanik (16 bilder)

Dokumentation (19 bilder)