1968 Mercedes Benz SL 280 Pagoda
cabohoj
Linköping
Klassisk och eftertraktad Mercedes-Benz SL 280 Pagoda i fantastiskt skick. Importerad från Europa på 80-talet och med 9 tidigare ägare. Bilen har totalrenoverats under åren 2015-2018 med bytta eller renoverade slitdelar, nya inredningsdetaljer, ny lack, motorrenovering med mera.
- Stilfull 1968 SL 280 Pagoda
- Helrenoverad till fantastiskt skick
- Utrustad med manuell låda!
Utrustad med Mercas behagliga raka sexa, M130, på 2.8 liter och ca. 170hk/240nm kopplad till manuell 4-växlad låda och bakhjulsdrift.
Under renoveringen fick bilen ny softtop och bland utrustning som medföljer bilen finns bland annat mörkbrun hardtop samt monterad vindavvisare. I övrigt finns värmepaket och Blaupunkt-stereo.
Helrenoverad till ett fantastiskt skick. Kaross totalrenoverades under tre års tid och stod klar 2018. Bilen är självklart rost- och skadefri och lacken i utmärkt skick. Inga anmärkningar på krom, lister eller emblem. Originalfälgar i fint skick med mönsterdjup på ca. 6mm. Inga anmärkningar på belysning eller glasdetaljer.
Interiörens skick speglas av bilens övriga fina tillstånd. Material på sittytor är i mycket gott skick. Dörrsidor likaså. Instrumentpanelen och alla reglage ser mycket bra ut. Ovanpå instrumentpanelen finns två mindre skador som till största sannolikhet går att limma upp av duktig interiörkunnig. Trädetaljer är i mycket gott skick då dessa bytts ut vid renovering. Nya mattor installerades även vid samma tillfälle.
Motor har även den totalrenoverats medan övrigt arbete utförts. Kvitto på motorrenovering medföljer. Bild på arbete utfört på motorn finns att se i bildalbumet. Växellåda fick nya bussningar 2023. Rostfritt avgassystem är installerat. Bromsar beskrivs vara i OK skick. Mekaniskt fungerar självklart allt som tänkt. Under motorhuven är det väldigt städat och snyggt. Inga tecken på läckage.
Senaste service utfördes av Bilteknik AB i Katrineholm under 2023. Firman är känd för sin kompetens kring klassiker och samlarbilar. Det finns en pärm med gott om dokumentation och papper på bilen och arbete som utförts.
Mercedes-Benz SL 280 Pagoda, en absolut favorit bland samlare och Merca-konnäsörer, här i absolut toppskick!