1992 Mercedes-Benz 300 CE-24

amggtc
Hörby kommun

Nu har du chansen att äga en fantastisk Mercedes-Benz 300 CE-24, importerad till Sverige år 1998. En imponerande körsträcka på 256 000 km.12 tidigare ägare.

Mercedes-Benz 300 CE-24 är känd för sin tidlösa design och komfort. Den erbjuder en kraftfull 3.0 liters motor och en smidig automatväxellåda, vilket ger en härlig körupplevelse oavsett om du kör i stadstrafik eller på landsvägar. Interiören är utsökt inredd med högkvalitativa material som speglar tillverkarens engagemang för lyx och detaljer.

Enligt säljaren är karossen i bra skick, med vissa mindre repor och bucklor. Bilen ska vara rostfri, men taket, huven och bagageluckan behöver lackeras om. Lacken har tidigare renoverats och visar tecken på slitage. Det finns även några skavanker på fälgarna. Interiört beskrivs bilen som välvårdad och i fint skick.

Bilen besiktigades den 28 april 2016.

Mercedes-Benz 300 CE är en klassisk skönhet som kombinerar tidlös elegans med imponerande prestanda. Denna bil, som står i relativt fint bruksskick utstrålar en aura av lyx och stil.

Exteriör (74 bilder)

Interiör (52 bilder)

Mekanik (26 bilder)

Dokumentation (5 bilder)