1974 Mercedes Benz 230.6

Professionell säljare
bilnostalgi
Roslagen

Svensksåld Mercedes-Benz 230.6 från 1974 med ca. 251710km på mätaren. Detta exemplar är ovanligt då de flesta W114/W115 som såldes i Sverige kom med 4-cylindrig motor. Bilen har genom åren haft 11 ägare, men hur många av dessa som är brukare kontra företag går ej att utröna. Bilen har rostlagats och lackerats om och är idag i ett fint skick, redo att avnjutas.

  1. Svensksåld Mercedes-Benz 230.6 med ca. 251710km på mätaren
  2. Ovanlig med rak sexa
  3. Renoverat skick och redo att njutas av

Utrustad med 2.3-liters rak sexa på ca. 120hk kopplad till fyrväxlad automatlåda.

Det generella skicket på karossen beskrivs av handlaren vara mycket bra. Bilen är fri från rost, bucklor, värre repor och dörruppslag. Bilen har rostlagats och lackats om. Bilder finns från innan ny lack applicerades. Lacken är idag i ett mycket fint skick med god lyster. Glasrutorna beskrivs vara i fint skick. Krom, lister och lyktglas likaså. Fälgarna är i fint skick utan skador men däcken är äldre, dock med fint mönster.

Bilens originalinredning är i ett fint skick. Fritt från skador på bland annat stolar, dörrpaneler och instegslister. Innertaket är i fint skick med mindre smutsfläckar, men sitter där det ska. Ratt, knappar och reglage i fint skick. Instrumentpanel har klarat sig väl från torrsprickor och annat vanligt slitage. Dock finns det tre stycken runda hål i instrumentpanelen. Troligvis för att tidigare kunnat dra kablar. Storleken är ungefär som enkronor. Alla funktioner i kupén fungerar som fint.

Motor beskrivs vara i bra skick. Motorn har fått bland annat ny tändspole, nytt fördelarlock, nya tändkablar, stift och topplockspackning. Bromsar beskrivs vara i bra skick. Mekaniskt fungerar allting som det ska.

Ägaren har utfört service på egen hand sedan 2019. Mycket under motorhuven är nytt och bytt. Senaste besiktning skedde 2019-06-26 med godkänt resultat.

Mycket fin W114 med välljudande sexa och automatlåda. Perfekt samlarklassiker som står sig väl på marknaden.

Exteriör (73 bilder)

Interiör (59 bilder)

Mekanik (29 bilder)