2001 Mercedes-Benz CL600/ML 55 AMG

Rejholt
Sigtuna kommun

För dig som söker något 100% helt unikt, är denna ”Custom built” Mercedes Benz ML/CL precis vad du letar efter. Robert Rejholt har genom detta bygget skapat en 100% unik Mercedes Benz klass som passar precis lika bra utanför Casinot som ut på en jakttur eller en bilutställning. Med en både tidlös och elegant CL600 aluminiumkaross på ett 4WD-chassi från en ML 55 AMG får man det bästa av två världar. Detta är ett 100% unikt custombygge, bilen premiärvisades för 1:a ggn på Bilsport Custom motor show påsken 2024. Du kan följa hela byggandet från start till mål på YouTube (@robertrejholt) samt i ett 7-sidigt reportage i tidningen Bilport nr:14 2024.

Takkorg med 5ST 7" XR2 P7 OZZ-lampor samt 1st Ganador curved 43" LED-ramp. * Platsbyggt välfyllt verktygsskåp. * 1st Ganador curved 43" LED-ramp monterad i bakkant motorhuv. * 5ST 9" OZZ XR2 P9-lampor monterade på en Custom tillverkad främre stötfångare. * Integrerad winch i främre stötfångaren. * 6st arbetslampor monterade på sidorna av takkorgen, samt 4st backstrålkastare monterade lågt i bak. * Utrustad med backkamera, dubbeldin stereo med Apple CarPlay, aktiv baslåda samt separat 4-kanals slutsteg. Specialtillverkade komponenter: * Custombyggd främre stötfångare med integrerad winch. * Custombyggd snorkel. * Specialtillverkad plåt under den bakre stötfångaren. * A-stolpe klädslar för övergång mellan CL inredning till ML panel. * Fälgar och däck: * 18" A/T-fälgar med 25 mm spacer för 5x120 bultmönster. * Black Bear alufälgar med 33x12,5-18" däck. * 4st OE fälgar/sommardäck ingår * 4st dubbade vinterdäck på alufälgar ingår

Karossen är i mycket bra skick, utan några repor eller bucklor. Det finns ingen rost, och lacken är i utmärkt skick. Bilen lackerad våren 2024, med Roberlo Robliner, utspädd med 10%, vilket ger en både hållbar och vacker strukturfinish. Däck & fälgar är helt nya, monterade våren 2024. Interiören är också i mycket bra skick, vilket bidrar till bilens övergripande attraktivitet. Båda elstolarna fram är fullt fungerande (saknar endast regleringen för nackstöden och fläkt) Både motor och växellåda är i mycket bra skick, vilket garanterar pålitlig prestanda och körupplevelse

Senaste godkända besiktning samt registreringsbesiktning genomfördes den 26 april 2024. Fordonet är registrerat och godkänt som ombyggt fordon. Tidigare servicehistorik saknas delvis, men hela bilen har genomgått en mycket omfattande och noggrann genomgång i samband med byggnationen 2023/2024. Bilen säljs nyservad med bla följande. * Ny Motorolja och oljefilter * Ny Växellådsolja och filter * NyaTransmissionsoljor * Ny Bromsvätska * Ny Kylvätska * Ny glykol * Ny vindruta * Nya torkarblad * Nya bakre bromsok.

Upptäck den unika charm och uppståndelse som denna custombyggda Mercedes on/offroadbil erbjuder – perfekt för dig som söker något som uppmärksammas utöver det vanliga!

Exteriör (97 bilder)

Interiör (45 bilder)

Mekanik (24 bilder)