1954 MATCHLESS 500CC G80S

Christensen
Lidköping

Svensksåld Matchless G80S 500cc från 1954 i fantastiskt fint skick, med matching numbers och såld ny i Göteborg av Åke Ahlqvist. Nuvarande ägare har endast kört ca. 100km sedan införskaffandet 2017 och motorcykeln söker idag ny entusiastisk ägare. G80S-modellen tillverkades från 1951 till 1955 och kunde kännas igen på sin "long stroke"-motor. "S":et i modellnamnet betecknar att hojen har "Teledraulic"-dämpare runtom. 1956 ersattes modellen av en med kortare slaglängd.

  1. Svensksåld Matchless G80S från 1954 i fantastiskt fint skick
  2. Stor mängd dokumentation och historia!

Detta exemplar av 50-talets British Big Bore-era är mycket väldokumenterat. Nuvarande ägare har intervjuat så många av de 14 tidigare ägare som idag är i livet och alla tidigare ägare finns namn på. Den första ägaren, en herre som idag är 90 år gammal, är en av de intervjuade. Det finns en mängd brevväxlingar mellan nuvarande och tidigare ägare som medföljer. Original instruktionsbroschyr finns även kvar.

Nuvarande ägare har tyvärr ej möjlighet att svara på frågor som kommer i frågefältet. Vid frågor, vänligen maila support@biddershighway.com så svarar vi på dessa via ägaren.

Denna Matchless kommer i ett mycket fint skick för sin ålder och har renoverats av tidigare ägare. Det medföljer en tjock pärm med vad som utförts under renoveringen. I övrigt medföljer även en pakethållare, för den som önskar bagage för längre resor. Den kromade tanken med röda emblem skiner fint och är utan några bucklor eller slag. Fälgarna är nya och i mycket fint skick. Även sadeln är ny. Lyktglas är i fint skick. Styre och och instrument i fint skick för sin ålder. Skärmar har lättare patina på sig men motorcykelns intryck är genomgående mycket bra!

Motor har renoverats av tidigare ägare med bland annat ny kolv, ny borrning samt nya ventiler. Motorcykeln är i behov av ett nytt batteri då den stått en period. Det är även bra att byta bensin samt olja innan den startas upp. En dunk castrol-olja medföljer.

Fantastiskt fin hoj från den så kallade British Big Bore-eran! Detta exemplar är oerhört väldokumenterat med full ägarhistorik och diverse annan intressant läsning. Ett praktexemplar för t ex. museum eller privatperson med stort intresse för objektets historia.

Exteriör (54 bilder)

Mekanik (18 bilder)

Dokumentation (3 bilder)

Övrigt (2 bilder)