2003 Lincoln Town Car

Nikk

Maffig lyxvagn från 2003 i form av en Lincoln Town Car Executive i snygg tvåtonslack. 2003 är första året med facelift av den sista generationen och denna klassiska Wallstreet-vagn kommer med -utöver typiskt amerikansk V8 på 4,6 liter och ca. 240hk, en rad extra tillval ur optionslistan. Exempelvis finns elektriskt justerbara pedaler samt elektrisk bagagelucka med softclose. Utöver all lyx ett knapptryck bort åker man fantastiskt bekvämt tack vare luftfjädring och en mjuk 4-stegsautomat.

Fordonet registrerades in i Sverige 2008 efter fem år i staterna. Det finns 16 tidigare ägare och fordonet upplevs med sin patina vara i ett njutbart skick eller perfekt som rullande projektbil. Miltalet kan tyvärr inte styrkas men nuvarande miltal enligt mätare är ca 16770 mil. Senaste besiktning utfördes 2023.08.09 med godkänt resultat.

Övrig utrustning och tillval

  • 280 CUI V8 på ca. 240hk/390nm kopplad till 4-stegsautomat med overdrive
  • Tvåtonslack; White Pearl Tri-coat metallic/Sandstone
  • Träinredning matchat med ljus skinnklädsel
  • 6 stycken bältade sittplatser
  • Elstolar, uppvärmda elspeglar samt elektriskt justerbart pedalställ
  • Färddator med kompass
  • Multifunktionsratt med styrning för luftkonditionering samt farthållare
  • Keyless entry samt fjärrkontroll till centrallås
  • Alpine-stereo med CD och kassettbandspelare
  • 2-zons luftkonditionering

Exteriör: Exteriört har det inte förekommit någon renovering och nuvarande ägare uppger att det finns lite skav/lacksläpp på höger framskärm ned mot kofångare samt begynnande korrosion (ca. 4 cm) på insidan av bakluckan. Krom på fordonet ser bra ut, dock finns en liten bubbla vid bakre registreringsskylt samt mindre bubblor på grillen. Lackmässigt finns ytliga repor, mindre stenskott, märken på kofångare, lacksläpp i front samt mindre lackspricka på bakre kofångare. Trots detta upplevs lacken vara i ett gott skick, och kan med enklare medel bli ännu bättre. Lyktglas framtill har matt yta men är i godkänt skick vid besiktning. På fordonet sitter 17” kromfälgar med Continental ContiPremiumContact i storlek 225/55 med ca. 4mm mönster kvar. På insida av ekrar har kromet defekter från bland annat bromsdamm. För mer info om skicket se våra detaljerade bilder i albumet och ställ gärna frågor i kommentarsfältet!

Interiör: Interiört uppges skicket vara av normalt slitage. Mindre torrsprickor finns i skinnets färg, dock inget sönderrivet men mindre hål på förarstol finns att se på bild. Ratt, knappar, instrumentbräda samt tak uppges ha normalt slitage med tanke på ålder. Instegslister har blemmor i kromet. Facket i höger framdörr har trasig knapp för låsmekanism. För mer info om skicket se våra detaljerade bilder i albumet och ställ gärna frågor i kommentarsfältet!

Mekanik: Motor samt drivlina uppges av nuvarande ägare vara i mycket gott skick. Senaste servicen är utförd i maj 2022 då oljefilter och olja byttes. Vid parkering hittas inga fläckar under fordonet och därav antas att läckage inte är befintligt. Enligt uppgift finns tidigare utförda service ifyllda i serviceboken. Motorrum ser snyggt och rent ut utan läckage. Undertill ser fordonet ut att vara i gott skick. Som synes på bild förekommer endast begränsad ytlig rost samt rost på ett par muttrar. Enligt uppgift är AC ur funktion. Systemet har dock undersökts och är tätt. Enligt rekommendation från verkstad bör kompressor bytas. Ny kompressor medföljer. Bakre vänster fönsterhiss fungerar sporadiskt. Vänster blinkers blinkar i något högre takt, dock godkänt vid besiktning. För mer info om skicket se våra detaljerade bilder i albumet och ställ gärna frågor i kommentarsfältet!

Denna Lincoln Town Car är en perfekt avbildning av 00-talets Wallstreet- eller maffiavärld med gott om lyx, komfort och en kvalitétsinteriör med snygga detaljer. Se bara på de fantastiskt snygga låsknopparna i dörrarna -eloxerade i guldfärg. Fordonet är perfekt att åtnjuta i nuvarande skick eller som potentiellt rullande projekt som bara kan bli bättre!

Exteriör (92 bilder)

Interiör (82 bilder)

Mekanik (64 bilder)

Dokumentation (19 bilder)