1960 Lambretta Milano II

Milano
hedemora

Svensksåld Lambretta Milano II från 1960 i fint bruksskick. Fordonet registrerades in 2023 och har därför fått nytt regnummer. Med Lambrettan följer en rad gamla regbevis mellan 1972-1994 från Riksarkivet. Fordonet är charmigt utrustad med pakethållare med hållare för reservhjul undertill. Nuvarande mätarställning är 18230km, men kan ej garanteras. Detta exemplar av Italiensk ingenjörskonst söker nu efter ny entusiasisk ägare!

  1. Svensksåld Lambretta Milano II från 1960 i fint skick
  2. Nylackad och genomgången motor
  3. Redo att avnjutas!

Utrustad med 150cc-maskin på ca. 7hk.

Det generella skicket på vespan beskrivs som bra. Den är fri från bucklor, repor eller rost. Vespan har blästrats och fått ny lack, vilket ger ett mycket fint helhetsintryck. Krom, lyktglas och emblem i bra skick. Fälgarna är fria från skador och kommer med ca. 4mm fram respektive 2mm bak kvar av djupmönster. All elektronik fungerar som den ska. Skicket på motor beskrivs som bra. Ny kolv är installerad. Motor har honats och alla packboxar är bytta. Bromsar är i bra skick och har rengjorts. Mekaniskt fungerar allting som det ska.

Senaste besiktning skedde 2023-08-08.

Italiensk ingenjörskonst i sitt charmiga esse, 1960-års Lambretta Milano II i fint skick som nu söker ny entusiastisk ägare.

Exteriör (49 bilder)

Mekanik (23 bilder)

Dokumentation (1 bilder)

Övrigt (6 bilder)