2004 Lada Niva

kenn1th
Värmdö kommun

Tillfälle att förvärva en klassisk Lada Niva från 2004, importerad till Sverige som ny samma år!

Denna robusta och ikoniska terrängbil har haft åtta ägare sedan den rullade ut på svenska vägar och har genom åren levererat både pålitlighet och körglädje, oavsett väder och terräng.

Med sin legendariska 4x4-förmåga och enkla, funktionella design är Niva en bil som står sig i både skog och stad. Perfekt för dig som söker en äventyrlig klassiker med charm och karaktär, eller för den som vill ha en bil redo för både vinterns snöiga landskap och sommarens utflykter.

Bilen bedöms vara i gott bruksskick när det gäller karossen, med en takkorg, frontbåge och skärmbreddare installerade. Det finns några mindre bucklor och repor, men den har nyligen fått en ny baklucka samt nya stötfångare fram och bak. Viss rost förekommer, vilket framgår av bilderna för en bättre bedömning. Lacken är i okej skick men skulle kunna förbättras med en polering.

Fälgarna är i oskadat skick, och interiören håller ett bra skick utan skador på stolarna. Små sprickor finns i instegslisterna och en spricka syns på instrumentbrädan, men innertaket är i bra skick. All elektronik fungerar felfritt. Motorn går jämnt och utan problem, vilket även gäller drivlinan och växellådan. Nya bromsok och bromsskivor har nyligen monterats, och ett nytt avgassystem från katalysatorn och bak är installerat.

Senast godkänd besiktning: 14 maj 2024.

Servad i egen regi av tidigare ägare.

Denna Lada Niva erbjuder en oslagbar kombination av robusthet och karaktär. I mycket välbevarat bruksskick är detta inte bara en bil, utan en del av bilhistorien. Den ikoniska designen, född ur sovjetisk ingenjörskonst, framhäver Nivans tidlösa charm och funktionalitet. Med sina fyrhjulsdrivna egenskaper tar den sig fram där andra bilar går bet, och den är perfekt både för vardagsäventyr och tuffare terräng. Detta är ett unikt tillfälle att äga en klassisk offroad-legend som sticker ut från mängden.

Exteriör (81 bilder)

Interiör (56 bilder)

Mekanik (24 bilder)

Dokumentation (4 bilder)

Övrigt (3 bilder)