2000 Jaguar XK 8
MH79
Tyskimporterad Jaguar XK8 från år 2000 med knappa 11500 mil på mätaren. Bilen togs in redan 2003 och hade en ägare från 2007 till 2023. 4-liters V8 på 285hk/375nm kopplad till 5-växlad automatlåda och bakhjulsdrift är perfekt kombination för en 2-dörrars grand tourer. Stiligt, bekvämt och tillräckligt snabbt, perfekt för sköna turer under sommaren! Detta exemplar av klassisk brittisk youngtimer med V8 kommer dessutom med mycket god historik som t ex. fullstämplad servicebok och en stor mängd dokumentation.
Denna Jaguar kommer med en bra standardutrustning, bland annat multifunktionsratt och farthållare, elstolar, xenon-ljus för mörka kvällar, A/C mot varma sommardagar samt CD/kassett-stereo med uppgraderat ljudsystem för att spela gamla Dire Straits-kassetter på långturerna!
Karossen beskrivs av ägaren vara skadefri och glasdelar är i bra skick. Lacken har små stenskott i fronten samt ett litet lacksläpp på höger bakskärm. Det finns sprickor i lacken vid sidan av främre registreringsskylten. Mindre ytliga repor är dock att vänta med tanke på fordonets ålder. Lister, emblem och krom är i fint skick utan anmärkningar. Originalfälgarna har märken på vänster framhjul samt höger bak. De nymonterade däckens mönsterdjup är uppmätt till 8mm.
Interiört ser skicket gott ut. Snygg träinredning kombinerat med svart läder. Lädret ser ut att ha klarat sig väl men typiskt slitage finns från in- och urklivning. Instrumentbräda samt paneler är i gott skick. Innertaket hänger tyvärr, men nytt kostar enligt ägaren ca. £180. Elektroniken i bilen fungerar utan anmärkningar och reglar och knappar är i gott skick. Inga uppdateringar eller renoveringar har behövts utföras på insidan av bilen.
Mekaniskt är bilen i ett bra skick. Ägaren informerar om att motor och växellåda är i ett väldigt bra skick, likaså bromsar. Kedjesträckare är bytt på fordonet, vilket ofta är en akilleshäl för modellen. Under motorhuven ser det snyggt och städat ut. Läckage ser ej ut att förekomma.
Fordonet kommer med full servicehistorik och dokument går att beskåda på bilder. Senaste servicen utfördes av Ucars Eslöv 2023-07-31.
Brittisk grand tourer från 00-talet i snygg färgkombination och med lågt miltal och fullstämplad servicebok. Perfekt insteg i Jaguars fantastiska modellutbud!