1954 Jaguar Mark VII Saloon

Ricochet
Basinformation & Bakgrund

Jaguar Mark VII  var den uppdaterade efterträdaren till den populära Mark V modellen och var väldigt efterlängtad vilket märktes på responsen. Bilen blev en succé och än idag är fina exemplar väldigt eftertraktade på marknaden. Bilen designspråk var väldigt lik XK 120 modellen vilket den även fick sin 3.4L motor ifrån. Utöver den fantastiska designen så tog bilen flertalet hastighetsrekord och kunde göra över 100 mph (ca 160 km/h) vilket var väldigt imponerande för tiden.

Detta exemplar är utan tvekan ett av de finaste vi någonsin sett med en otroligt fin historik. Bilen köptes redan 1958 av säljarens mamma från första ägaren och den användes som den stora familjebilen och har gått i både vardagstrafik men även på långa roadtrips runt Europa. Bilen har varit med i “Jaguar Times” nr. 196 där det berättades om allt som den varit med om som säljaren skickar med en kopia på.

Bilen helrenoverades i början av 2000-talet till ett fantastiskt fint originalskick som bilen fortfarande är i än idag. Bilen plockades då ned i minsta detalj och det som var trasigt lagades eller byttes.

Exteriör: Trots att  bilen använts efter renoveringen har den tagits väl hand om vilket man kan se på skicket. Kromet är i mycket fint skick med viss patina, likaså lacken som presenterar sig mycket väl även fast det finns ett par mindre märken efter användning. Noterat är en mindre buckla under vänster tröskel och en liten på stötfångaren (se bilder för mer info). Glasdelar är i gott skick utöver lite allmän blästing/mindre stenskott på framrutan, originalhjulen är i mycket fint skick, likaså de fräscha däcken med ca 6mm mönsterdjup. För mer info om exakt skick, se våra detaljerade bilder i albumet och ställ gärna frågor i kommentarsfältet!

Interiör: Den fantastiska läppstiftsröda interiören är även den i ett mycket fint skick med riktigt härlig patina. Sätena är i mycket bra skick med ytterst lite slitage, likaså ratten och instrumentbrädan som endast har lite åldersrelaterat slitage. Förarstolens klädsel har bytts ut, likaså hela bagageutrymmet har klätts om för att matcha interiören. Det finns inga funktionsanmärkningar på interiören utöver att spaken på ena ventilationsluckan vid golvet har lossnat. För mer info om exakt skick, se våra detaljerade bilder i albumet och ställ gärna frågor i kommentarsfältet!

Mekaniskt: Besiktigad i juli 2014 utan anmärkningar och är numera både skatte samt besiktningsbefriad. Motor är tidigare nämnt helrenoverad och genomgången och är i mycket fint mekaniskt skick. Stabil tomgång och har ett härligt register. Det finns inga anmärkningar på belysning eller den uppgraderade 12V elsystemet. Det finns inga läckage noterade och senaste service utfördes 2023-09 av Union Jack Motors i Täby. Det medföljer även en hel del tidigare historik. Miltalet står på ca 4000 mil men har snurrat över och tros ligga på ca 14000mil

Ett fantastiskt vacker och renoverat exemplar och av klassisk ikon som både går och ser ut som sig bör! Dessa modeller har haft en väldigt stabil prisbild och fina exemplar som denna har alltid, och kommer alltid vara eftertraktade på marknaden.

Exteriör (63 bilder)

Interiör (55 bilder)

Mekanik (22 bilder)