1979 Honda GL 1000K3 Gold Wing

Morkviken
Karlskoga

Svensksåld Honda GL 1000K3 Gold Wing från 1979 med 90800km på mätaren och 7 ägare i registret. Hur många som är faktiska brukare kontra handlare kan ej utrönas. Motorcykeln kommer i ett fint originalskick, redo att avnjutas och är numera även besiktningsbefriad.

Honda GL 1000K3 är den tredje uppdateringen av modellens om släpptes 1975. Motor modifierades något för att ge bättre vrid vid låga varvtal. Modifieringar innefattas av bland annat 1mm mindre förgasare, omarbetat avgassystem samt att timing ändrades på ventiler och tändstift. Kick-start plockades även bort samt andra små förbättringar. Ekerhjul från tidigare modeller byttes även mot en mer modern fälg med namnet ComStar. Vikten på denna uppdaterade K3:a landar på ca. 273kg, kontra tidigare modell med en vikt om 265kg.

  1. Svensksåld Honda GL 1000K3 Gold Wing från 1979
  2. Fint originalskick
  3. Endast 7 ägare genom åren

Utrustad med en boxerfyra på 999cc med ca. 80hk kopplad till 5-växlad låda.

Det generella skicket beskrivs av ägare som fint originalskick. Hojen har klarat sig från värre repor och bucklor. Däremot informerar säljaren om att det finns några repor på plåtarna runt kylaren. Krom beskrivs vara i bra skick. Det finns några mindre skador på ljuddämparna samt diverse repor och ytslitage runtom. Alla lyktglas och övriga lampor är hela och fina. Fälgar utan skador med nytt framdäck. Bakdäck har lagad pyspunka och med ett mönsterdjup på ca. 2.5-3.5mm. Styre, knappar och instrument i gott skick. Alla elektriska funktioner fungerar som de ska.

Motor beskrivs vara i utmärkt fungerande skick. Låda och drivning fungerar utan problem. Bromsar beskrivs fungera mycket bra.

Motorcykeln är regelbundet servad. Senaste service utfördes på verkstad i våras med byte av motor- samt bromsolja. Det finns kvitton på diverse jobb, bland annat kamremsbyte i augusti 2017, batteriet i januari 2022, däckbytet fram i maj 2024 och lagning av ljuddämpare i juni 2023. Senaste besiktning utfördes 2018-06-21.

Första modellen av Hondas välrenomerade Gold Wing, här i tredje uppdateringen från 1979, så kallad K3. Fint bruksskick, redo att avnjutas!

Exteriör (30 bilder)

Mekanik (8 bilder)