1980 Honda CBX 1000

Mickeb
Tågarp

När Honda lanserade sin CBX i slutet på 70-talet var detta en riktig best som få tidigare skådat. Med en rak 6-cylindrig motor, direkt hämtad från 60-talets racing hojar var detta inget för för den nyblivne MC-fantasten. Toppfarten låg kring 220 km/h och redan i grundutförande producerade motorn över 100 hästkrafter.

Det är framför allt motorn som gör Hondas CBX så eftertraktad bland samlare och entusiaster än idag. Även om det funnits andra 6-cylindriga motorcyklar från 70-talet är detta onekligen den som fåt mest uppmärksamhet.

Detta exemplar är en tidig modell från 1980, ursprungligen såld ny i USA. Köparen var ingen mindre än den kände designern och seglaren Pelle Petterson som klev in på Yamaha i Newport när han tävlade för Sverige under 1980 års Americas Cup. För dom som inte vet vem Pelle är har han tex designat Volvos P1800.

Efter Pelle finns all fortsatt ägarhistorik dokumenterad.

Det fantastiskt orenoverade originalskicket på denna MC i kombination med den svarta eftertraktade lacken gör detta till ett verkligt kap för någon på jakt efter en CBX till sin samling.

Originalutrustad
Svart lack med guldfärgade dekaler.
Orignalfälgar
Kromade avgasrör

Här talar bilderna sitt tydliga språk. Denna MC är i ovanligt fint originalskick. Utan tidigare genomförd renovering har den vårdats väl av sina 5 tidigare ägare och presenteras nu i ett skick som är ett tydligt kvitto på Hondas fantastiska byggkvalitet

Maskinellt är denna MC i orenoverat toppskick. Allt fungerar och den är redo att ge sig ut på vägarna.
Säljaren noterar inga anmärkningar på skador eller defekter däremot finns vissa minder åldersbaserade skönhetsfläckar. Vi hänvisar till bildmaterialet för en helt komplett bild.

Däckens mönsterdjup mäter 5mm och bromsarna beskrivs som ”nyskick”.

Besiktigades senast 180530
Senaste service utfördes Mc Center Kristianstad 230206
Tidigare serviceprotokoll finns.

Av alla kult-klassiker som Honda producerat igenom åren är CBX’en garanterat en av de mest eftertraktade. Att hitta ett fint exemplar i orenoverat skick med 100% komplett historik är ovanligt.

CBX representerar en gränslös och spännande tid inom motorcykeltillverkning och den ligger fortsatt stadigt i topp som en potentiell investering för entusiasten. Denna modell har sett en stadig värdeökning så passa på innan det är för sent.

Exteriör (109 bilder)

Mekanik (34 bilder)

Dokumentation (33 bilder)