1991 Ford Thunderbird
YmmotHaga
Thunderbird har genom åren varit en av Fords mer lyxiga modeller och denna som är av 10:e generationen utmärkte sig genom att då vara den enda amerikanska bilen som erbjöd individuell hjulupphängning och bakhjulsdrift utöver Corvetten.
Det här exemplaret såldes ny i USA 1991 till en Svensk som importerade den till Sverige redan 1992 när bilen var nästan ny. Den har haft 7 tidigare ägare där säljaren köpte den 2019. Bilen stod förvarad i ett garage under 8 år och använts relativt lite. Modellen är än idag en prisvärd modell och tack vare de låga milen är den i ett mekaniskt fint skick och passar perfekt som en kul daily driver eller som sommarbil! Stor fördel att bilen är även numera skattebefriad.
Utrustning och spec
- 3.8L V6
- Originalstereo
- AC
- Aluminiumfälgar med nya däck
- Plyschklädsel
- Elhissar
- Farthållare
Exteriör: Säljaren hälsar att bilen är i ett mycket fint bruksskick men med några få anmärkningar på lack, bland annat ett par mindre repor, stenskott och allmänt slitage på stötfångare efter användning. Säljaren hälsar att bilen är rostfri på kaross, glasdelar är i OK skick med något mindre stenskott samt att lister och emblem är i gott skick. Säljaren visar gärna upp bilen för den som är intresserad. För mer info om skicket se våra detaljerade bilder i albumet och ställ gärna frågor i kommentarsfältet!
Interiör: Interiören är i ett mycket fint bruksskick utan större slitage, sätena är mycket fina och hela utan revor och instrumentbräda samt panel är i gott skick. Mekaniskt och elektriskt funkar allt som det ska. För mer info, se gärna våra detaljerade bilder i albumet och ställ gärna frågor i kommentarsfältet!
Mekanik: Säljaren hälsar att bilen går fantastiskt fint i både motor och låda. Den erkända 3.8L sexan går mjukt och fint och automatlådan växlar precis som den ska. Det finns inga noterade läckage och inga kända mekaniska fel. Originalfälgarna är i fint skick och det sitter nya däck på med ca 8mm mönsterdjup. Senaste service utfördes 2022 Järva däck och Motor och bilen besiktigades senast sommaren 2022. Samtliga bromsar är i bra skick. Nyrenoverad styrservo. Avlästa miltalet är 89540km och garanteras av säljaren. Se gärna samtliga bilder i albumet för mer info!
En prisvärd 90-talare från USA med vackra linjer och med en fin historik. Bilen är i gott skick både exteriört, interiört och mekaniskt och redo för action! Ett tillfälle att köpa en nyckelfärdig klassiker som kommer att sticka ut bland likasinnade.