1965 Ford Mustang HT

Sommar2012
Sollefteå

Svensksåld Ford Mustang HT A-code från 1965 med låga 70706km på mätaren. Bilen har genom åren, enligt registret, haft 5 brukare. Bilen kommer originalutrustad med Rally Pac, vilket innebar extra mätarhus. Idag är Rally Pac ett eftertraktat tillbehör på modellen. Som alla svensksålda HT's var dem antingen röda eller vita, med röd eller svart vinylinredning. Utöver färgvalen kom dem även med extra stag under motorhuven, grövre stötdämparfästen, golvkonsol, bromsskivor fram samt 3-punktsbälten. Detta exemplar har låga 70706km på mätaren, vilket kan garanteras av nuvarande ägare.

  1. Svensksåld 1965 Ford Mustang HT med låga 70706km på mätaren
  2. Utrustad med Rally Pac och manuell låda

Utrustad med 289:a, en 4.7-liters V8 på ca. 225hk/400nm kopplad till 4-växlad manuell låda och bakhjulsdrift.

Det generella skicket på karossen beskrivs som mycket gott och enligt information renoverades bilen tidigt 80-tal. Bilen är fri från rost och värre repor. Det informeras om att det finns ett litet dörruppslag på vänster dörr samt en lagning av lack på främre kant av motorhuven. Det finns en mindre mängd stenskott, bland annat kring hjulhus. På vänsterdörren är en liten bit lack avskavd. Fönsterrutor i fint skick utan anmärkning. Krom, lister och lyktglas i mycket fint skick. Fälgarna är i fint skick och nya däck monterades 2020. Det finns lite små lacklagningar och bättring runt skarvar men bilen ger ett mycket gott helhetinstryck.

Interiören är i mycket fint skick. Den röda vinylen är i mycket gott skick. Stolarna är fria från skador. Dörrpanelen i fint skick men vänsterdörr har litet märke i vinylen. Höger dörrpanel utan skador. Instegslister har bruksslitage. Innertaket är i fint skick. Ratt, knappar, reglage och instrumentpanel i mycket fint skick. En stereo med Bluetooth är installerad och undangömd. All elektronik och funktioner i kupén fungerar som tänkt.

Motorn beskrivs som felfri. Växellåda och drivning likaså. 2020 renoverades bromsarna och dessa är i fint skick. Mekaniskt fungerar allting som det ska.

Bilen fick service med olje- samt filterbyte utfört. Även bromsolja byttes vid samma tillfälle. Senaste besiktning skedde 2018-07-12.

Mycket lågmilad svensksåld Ford Mustang HT från 1965 med det eftertraktade RallyPac-tillvalet!

Exteriör (67 bilder)

Interiör (61 bilder)

Mekanik (31 bilder)