1998 Ford Mustang GT Convertible

Sommar2012
Sollefteå

Ford Mustang GT Convertible från 1998, importerad från staterna redan 2001. Bilen har sedan importen endast haft fyra brukare och rullat låga 36005 miles, vilket omräknas till 57944km. Bilen har brukats mycket sparsamt och är i ett mycket fint skick. Med bilen följer även fullständig historia från 98 och framåt.

  1. 1998 Ford Mustang GT Convertible importerad redan 2001
  2. Endast fyra brukare och 57994km på mätaren sedan import
  3. V8 och manuell låda!

Utrustad med 4.6-liters V8 på ca. 225hk kopplad till 5-växlad manuell låda och bakhjulsdrift.

Utrustad med bland annat skinninredning, farthållare, elhissar samt elspeglar, A/C, manuell låda samt MACH 460 Sound System.

Det generella skicket på karossen beskrivs av ägaren som mycket fint. Kaross är fri från bucklor, rost och värre repor. Den enda anmärkning värd att nämna är en mindre lackskada på kortsidan av förardörren samt lättare skav på samma ställe på passagerardörren. Lacken är i fint skick med god lyster. Suffletten i bra skick med endast några få märken på tyget. Glasrutor i felfritt skick. Lister, lyktglas och emblem likaså. Fälgarna är i gott skick med endast väldigt små ytmärken. Nya däck monterades 2021 och har rullat knappa 250 mil.

Interiören har klarat sig mycket bra genom åren. Stolar i mycket fint skick för sin ålder med endast normalt bruksslitage som fläckar. Ratt, knappar och reglage i fint skick. Dörrpaneler och instegslister likaså. Instrumentpanel i fint skick utan skador eller hål. Alla funktioner i kupén fungerar som de ska.

Motor beskrivs vara i mycket bra skick. Under motorhuven är det rent och snyggt utan tecken på läckage. Växellåda och drivlina beskrivs som felfritt utan missljud eller problem. Nya bromsar monterades 2019. Mekaniskt fungerar allting som det ska.

Senaste service utfördes våren 2024. Senaste besiktning skedde 2023-07-17.

Ett mycket välbevarat exemplar av en Ford Mustang Convertible med manuell låda.

Exteriör (65 bilder)

Interiör (44 bilder)

Mekanik (26 bilder)

Dokumentation (3 bilder)