1966 Ford Mustang 289 Hardtop

Tobbas
Nordmaling

Ford Mustang är utan tvekan ett välkänt namn för de flesta, världens första “pony car” och har sålts i över 10milj exemplar världen över. Modellen fanns i en mängd olika utförande, coupé, fastback och cabriolet bl.a. och kunde levereras med en uppsjö av olika motorer. Denna generation är även en av de mest eftertraktade på marknaden tack vare sin tidlösa design men även fina vägegenskaper.

Det här exemplaret är en 1966 års modell och kom till Sverige från Texas 2009 där den hade haft samma ägare sedan 1990. Mycket fin original kaross utan några lagningar och välutrustad med bland annat AC och vinyltak. Säljaren har ägt bilen sedan 2020 och har kört väldigt sparsamt med den under åren och den har alltid stått i varmgarage när den inte använts.

Exteriör: Säljaren berättar att bilen är i ett fint skick med en rak och fin original kaross. Solid och utan rost i alla fyra skärmarna och med raka fina trösklar. Punktsvetsarna i bakre skärmkanter är fortfarande synliga. Heltäckande spinnerskapslar. Vinyltaket är mycket fint och det har inga skador eller bubblor under. Krom och listverk är också i bra skick utan större slitage och patina. En omlackering har gjorts under tidigare år i originalkulör och presenterar sig fortfarande väl i helhet. Finns även ett par mindre märken som finns dokumenterat i albumet. För mer info om exakt skick, se våra detaljerade bilder och ställ gärna frågor i kommentarsfältet!

Interiör: Interiörklädseln är som synes i mycket fint skick och utan större anmärkningar. Originalutrustad med den snygga pony inredningen (Code 65B). Det innebär bland annat DeLuxe dörrsidor med Courtesy Lights och Pistol Grip dörrhandtag. Kickpaneler med textilmatta och kromlist samt tre-ekrad sportratt. Speciell tvåfärgad klädsel med galopperande mustanger i ryggstöden. Golvmattan och klädsel fram är bytt. Instrumentpanelen och mittkonsolen har vissa ålderstecken men presenterar sig ändå väl. Reglagen är till synes originalreglage i fint skick med lite patina. Samtliga mätare och andra funktioner interiört är i ett gott och fungerande skick och mitalet står f.n. på ca 99 981 miles men kan ej garanteras. För mer info om exakt skick se våra detaljerade bilder i albumet och ställ gärna frågor i kommentarsfältet!

Mekanik: Säljaren informerar om att hela drivlina inkl motor, växellåda samt bakaxel fungerar felfritt och går kanon på vägen. Motorn är en A-code 289 V8 på 225 hk med C4 3-stegs Aut. Torr och fin under både motor och växellåda. Nyare bensintank och armatur, nya däck, nytt dubbelt avgassystem, ny förgasare, nytt elektronisk tändningssystem, ny kromad luftrenare och ventilkåpor.

Raka och fina innerskärmar där bilens Vin# fortfarande har knivskarpa konturer. Golven är fina och solida med endast lite ytrost, chassi och ramverket är spikrakt. Se gärna samtliga bilder i albumet och ställ frågor i kommentarsfältet!

En riktigt populär klassiker i ett fint skick redo för sommaren. Det är en vacker amerikansk sportbil/pony car som funkar lika bra på kurviga landsvägar som på en cruising runt stan och drar blickar till sig vart man än åker! Bra exemplar som denna växer inte på träd och söker man en “turn-key” amerikansk coupe för kommande säsong så är detta ett fantastiskt tillfälle.

Exteriör (47 bilder)

Interiör (47 bilder)

Mekanik (27 bilder)

Dokumentation (8 bilder)