1930 Ford Model A Brookville Roadster
Förkrigs-rod byggd för att efterlikna 30- och 40-talets lite ballare bilar, 1930 Ford Model A. Karossen kommer från Brookville Roadsters i USA och har en mycket god passform och kvalité. Ramen kommer från Danmark och motorn har hämtats från en samlare i Norge. Mycket är gjort med bilen och den är nu redo att hitta ny ägare som är lika entusiatiskt för temat som nuvarande! Bilen registrerades och besiktigades i nuvarande utförande i augusti 2023.
- Ford Model A från 1930 byggd till tidsenlig rod
- Välbyggd med kvalitétskaross från Brookeville Roadster
Bilen kommer i ett genomgående fint skick. Mycket har gjorts och många delar är nya. Karossen är nytillverkad av Brookeville Roadsters i USA efter Fords originalmått och passformen är enormt bra. Träflaket är nytt även det. Rutram, ruta och stoplar är nytillverkade delar. Karossen är fri från bucklor, värre repor och annat tråkigt. Bilen är självklart även rostfri. Ramen kommer från Danmark med axlar med mera. Detta har tagits isär och gåtts igenom. Lacken beskrivs vara i bra bruksskick och passar bra ihop med 40-talstemat. Det mesta av krom, lister och lyktglas är nytt. Bromsar är genomgånga och en del delar bytta. Växellåda har nya lager. Fälgarna är från en 1935:a i storlek 6-16" fram respektive 7,5-16" och däcken har rullat knappa 200km. Framljusen är från en 40-talare med 7" insatser.
Interiören i bra skick. Instrumentpanelen är original från 30-talet och med patina. Ratt och rattstång är även det original från 30-talet. Rattstång är rengjord och infettad. Instrument är original och hastighetsmätaren kärvar. Bilen är ombyggd till 12-volt efter original elschema. Nya stommar i säten.
Motor och växellåda har hämtats hos en samlare i Norge och är en originalmotor som gåtts igenom. Toppen är planad och tätningar och packningar är bytta. Oljepump är renoverad. Backar på bromsar har nya band. Kylaren är från originalbilen. Mekaniskt fungerar allting fint.
Nuvarande ägare har skött om sin bil väl och servat efter behov. I september innan avställning fick bilen ny olja.
Välbyggt Ford Model A Brookville Roadster från 1930. Bilen är byggd att efterlikna de bilar man på 40-talet kunde plocka upp för knappa 30 dollar på skroten, för att sedan plocka av all onödig tyngd, slänga i en lägre utväxling och sen leva livet med under nätterna, till grannar och länsmans förtret! En genuin känsla av frihet i ett hårt klimat!