1999 Corvette C5 Convertible
Skafferiet
Östersund
Corvette C5 var den efterlängtade efterträdaren till den annars populära C4 generationen och utöver bättre prestanda var en helt ny modell vad gäller design och materialval jämfört med tidigare. Modellen följde samma recept med V8 motor fram, växellåda bak och väldigt prisvärd.
Det här exemplaret importerades från USA redan 2010 och endast 2 tidigare ägare där säljaren köpte den 2012 och har både vårdat den mycket väl men även njutit av den. Modellen är än idag en prisvärd instegsmodell i sportbilsvärlden och erbjuder sportiga köregenskaper, bra prestanda och gott om utrymme för biltypen. Cabriolettaket ger även det bästa av båda världar med möjligheten till att köra med vinden i håret men även njuta av tystnaden och komforten med taket uppe.
Bilen levererades i den snygga solidvita lacken och en sober svart inredning som är i gott skick.
Utrustning
- Magnetic Ride Control
- Läderratt
- Automat
- ACC / Sätesvärme / Elstolar
- Heads up display
- BOSE Surround stereo
Exteriör: Säljaren hälsar att bilen är i ett mycket bra skick tack vare att den fick en professionell hellackering 2017 pga av div repor och allmänt sliten lack. Det finns en liten spricka i höger backspegel annars är exteriören i mycket gott skick. Inga anmärkningar på glas, lister eller emblem. “Z06” hjulen är i mycket gott skick och utan skador utöver allmänt tecken på användning. Taket är helt och rent om än lite matt i färgen, och funktionen funkar klanderfritt. För mer info om skicket se våra detaljerade bilder i albumet och ställ gärna frågor i kommentarsfältet!
Interiör: Interiören är i ett fint bruksskick, det svarta lädret är i gott skick för modellen men har en liten lagad reva och allmän “patina” efter användning. Samtliga plastdetaljer, instrumentbräda samt funktioner är i fullt fungerande och fint skick. Noterat också att lampan i förardörren sitter lite löst. För mer info, se gärna våra detaljerade bilder i albumet och ställ gärna frågor i kommentarsfältet!
Mekanik: Bilen går fantastiskt fint i både motor och låda. Den erkända LS1 V8 motorn på 5.7L är en riktig slitvarg som erbjuder bra prestanda och mycket bra förbrukning och hög tillförlitlighet. Besiktad utan anmärkning 2022/10 och senaste service 2023/05 av säljaren. Samtliga bromsar är i ok skick och däcken har ca 4mm mönster kvar. Se gärna samtliga bilder i albumet för mer info!
En riktigt snygg och prisvärd sportbil med låga driftskostnader och bra prestanda. Bilen är i toppskick exteriört och redo för kommande säsong! Intresset för modellen har alltid varit stor och tack vare modellens fina prestanda och stora möjligheter till både vardagsanvändning eller som weekend leksak kommer den att vara attraktiv i många år framöver för köpare i alla åldrar.