1994 Chevrolet Corvette C4

hakan

Det här är en Corvette C4 som får anses vara en projektbil med stor potential, kanske som utgångsobjekt för en professionell helrenovering eller för en hobbymek som vill ha en prisvärd busbil!

När Corvette C4 lanserades 1983 var den banbrytande för sin tid, med digital instrumentering, aluminiumhjul, bromsok i aluminium, individuell hjulupphängning trots  bladfjädrar i komposit bak som kallades transverse fiberglass mono-leaf spring — detta fjädringssystem vägde en tredjedel av ett par traditionella coil springs. Kofångaren bak var nu i plast i stället för glasfiber och blev även den betydligt lättare än sin föregångare.
Kraften skickas till bakhjulen från en direktinsprutad 5,7 liters V8 via en fyrstegad automatlåda. Denna motor  har beteckningen L83 med en angiven effekt på 305 hästkrafter och 390 Nm i vridmoment.

Detta exemplar såldes ny i Japan och kom till Sverige 2019 där den givetvis både registeringsbesiktigats samt kontrollbesiktigats.

Senaste besiktningen är utförd maj 2021.

Avläst mätarställning är strax över 122000 km vilket säljaren ej kan garantera.

Utrustning & specifikation

Extrautrustad med ett eftermarknads kjolpaket och 18-tums Leon Harderitt aluminiumhjul, modernare stereo, 6-vägs ergonomiska elstolar, ACC, läderklädsel och ett 3” sportavgassystem.

Interiören är en läcker röd läderinredning med sportstolar och matchande dörrsidor och svart instrumentpanel.

Den tvåekrade ratten ramar in en digital instrumentering med hastighetsmätare och en varvräknare, tillsammans med avläsningar för oljetemperatur, kylvätsketemperatur, bränslenivå och bränsleekonomi.

Exteriör: Bilen är lackerad i en läcker röd färg men har flera anmärkningar på bland annat lacksläpp, sprickor och diverse märken runt om. Glasdelar är i gott skick och lister/emblem uppfattas ha slitage. Leon Hardiritt-fälgarna är i gott skick och däcken har ca 7mm mönsterdjup. För mer info, se gärna våra detaljerade bilder och ställ gärna frågor i kommentarsfältet!

Interiör. En läcker interiör med slitage på säten, matta etc. Instrumentpanelen är i OK skick, likaså reglagen som har spår av användning. Den har en fräsch headliner och fungerande targatak för de soliga dagarna. För mer info, se gärna våra detaljerade bilder och ställ gärna frågor i kommentarsfältet!

Mekaniskt. Motorn är en smallblock 350ci (5.7L) V8 med en 4-växlad Hydra-matic automatlåda. Inga läckage har noterats men är i behov av service. Säljaren beskriver att motorn funkar men den går lite oroligt och är i behov av en översyn. Bromsar och chassi i ett OK skick. Bilen går rakt och fint på vägen och har stor potential för att bli en kul busbil. Bilen besiktigades senast maj 2021. För mer info, se gärna våra detaljerade bilder och ställ gärna frågor i kommentarsfältet!

Corvette C4 har länge levt lite i skymundan men börjar nu öka i popularitet hos samlare och entusiaster. 80-talet har fått ett uppsving som ett härligt årtionde och vad kan vara mer passande än en röd Corvette C4 med sina digitala mätare och kantiga formspråk. Priserna är fortfarande överkomliga och här finns en möjlighet att hitta ett bra projekt. Retroklassiker

Exteriör (60 bilder)

Interiör (51 bilder)

Mekanik (39 bilder)