1999 Chevrolet Camaro Z28
USA-importerad Chevrolet Camaro Z28 från 1999 med låga ca. 98000km på mätaren. Bilen inkom till Sverige redan år 2000 och har sedan dess haft 3 brukare.
- USA-importerad Chevrolet Camaro Z28 från 1999, importerad redan 2000
- Få ägare och ett lågt miltal om endast 98000km
- Bra bruksskick, redo att avnjutas
Utrustad med 5.7-liters V8 på ca. 309hk kopplad till 4-stegsautomat och bakhjulsdrift.
Utrustad med Z28-paket, glastak, skinninredning och elstolar, elspeglar, elhissar, cd-växlare, A/C, automatlåda med mera.
Det generella skicket på karossen beskrivs som bra. Kaross är fri från bucklor och rost. Lacken har bra lyster men med normalt ytslitage som smårepor, stenskott och märken runtom på karossen. På vänster baksskärm finns en värre repa. Glasrutor i bra skick. Lister och lyktglas likaså. Split-fälgarna har lättare ytslitage och märken. Däcken är äldre med ca. 5mm mönsterdjup runtom.
Interiören beskrivs vara i ett bra skick. Stolarna har klarat åren mycket väl och indikerar ett lågt miltal och sparsamt brukt. Sedvanligt slitage från in- och urklivningar finns det inget av. Dörrpanelen i fint skick. Instrumentpanel är utan skador som t ex. torrsprickor eller liknande som gärna uppkommer efter en period. Ratt, knappar och reglage i bra skick. Innertaket i fint skick. Funktionen på A/C:n är tyvärr osäker.
Motor beskrivs vara i bra skick. Växellåda och drivlina likaså och utan missljud. Bromsar i gott skick. Mekaniskt fungerar allting som det ska.
Servicebok är ej utfylld enligt intervaller. Nuvarande ägare informerar om att bilen servats i egen regi. Senaste besiktning utfördes 2024-04-26.
Amerikansk young timer från '99 som inkom till Sverige redan år 2000. Få ägare, lågt miltal och redo att brukas.