1956 Chevrolet 3100/3200 NAPCO Powr-Pak 4x4
USA-importerad Chevrolet 3100/3200 NAPCO Powr-Pak 4x4 från 1956. NAPCO (Northwestern Auto Parts Company) är ett amerikanskt bolag som tillverkade 4-hjulsdrift till amerikanska biltillverkare. Efter andra världskriget fokuserade bolaget på att tillverka konverteringssatser till bakhjulsdrivna pickuper. Detta exemplar lackades om för ca. 4 år sedan och är idag i ett mycket fint skick. Sedan importen 2009 har bilen haft tre ägare. Bilen har utrustats med dragkrok fram, broms- samt styrservo, tiltrattstång och backkamera. Pedalerna har även byggts om till hängande pedaler och tanken flyttats.
- Utstickande 50-talspickis, Chevrolet 3100/3200 NAPCO Powr-Pak 4x4 från 1956
- Importerad 2009 och med tre ägare under åren
- Omlackerad för 4 år sedan!
Utrustad med 5.7-liters V8 med aluminiuminsug och headers installerat. Växlingar sköts av 4-växlad TH700-automat med inkopplingsbar lågväxel.
Det generella skicket på karossen beskrivs som jättefint. Karossen är fri från bucklor, värre repor, rost, och andra tråkigheter. Bilen har fått ny framruta samt sidorutor och nya rutlister. Vissa delar har även fått nytt krom och nya gummilister har installerats. Ny lack applicerades för ca. 4 år sedan. På höger bakskärm finns diverse repor men de ska vara polerbara. Fälgarna är i mycket gott skick och mönsterdjup på däcken mäter 10mm.
Interiören beskrivs av ägaren vara i ett fint skick. Material på soffan är fint men med liten skada på vänstersidan av sätet. Dörrpaneler och insteg i mycket fint skick. Instrumentpanelen är utan skador. Interiören har uppdaterats med stereoskärm och högtalare i dörrarna samt varvräknare. Ratt, knappar och reglage i fint skick.
Motor beskrivs av ägare vara i bra skick. Låda och drivlina likaså, dock fungerar ej lockup'en.
Senaste service utfördes 2023 då bilen fick ny olja och filter. Senaste och sista besiktningen skedde 2017.
Riktigt ball 50-talspickis som fått diverse uppgraderingar. Ett perfekt exemplar för dig som vill ha något som sticker ut, speciellt bland 50-talspickisar, då de flesta byggs åt ett mer "custom-stuk".