1975 BSA Cheney 500
Bidders Highway har fått äran att hjälpa till med att avyttra av en större samling motorcyklar, crossar och mopeder då ägaren tyvärr inte längre har möjlighet att framföra dessa. Pga. ägarens tillstånd kan inga frågor ställas om objekten. Den information vi lyckats ordna fram är därför något mindre än på våra andra objekt. Objekten har ej startats upp av oss.
Objektet i denna auktion kan endast hämtas upp på bestämt datum, lördag 6/7 klockan 12.00. Vänligen ha förståelse för detta.
BSA Cheney 500 från 1975 som byggts av bortgångne Bengt Åberg. Eric Cheney blev känd genom att bygga lätta crosshojar på BSA-ramar och hade stor framgång under 70-talet. Denna BSA Cheney 500 har tävlats med av nuvarande ägare, som alltid under nummer 57, och även kända förare.
Hojen kommer i ett bruksskick och har stått undanställd en lång period. En ordentlig genomgång och service behövs. Sadeln är i fint skick. Lacken har spår av tävlingsbruk med sedvanligt lackskav på tanken.
Titta noggrant igenom alla foton för att bilda er en uppfattning om skicket. Frågor kan tyvärr inte ställas på objekten då ägaren inte har möjlighet att svara.
Ball 70-talscross med lång historia från tävlingar. Hojen söker nu en ny entusiastisk ägare som kan få ut den i skogen på nytt!