2018 BMW R 1200 RT

Hondacb750
Västberga

Svensksåld touringhoj från BMW Motorrad. 2018-års R 1200 RT som rullat knappa 16715km sedan ny. Motorcykeln har haft tre brukare genom åren som gått. Alla böcker hojen kom med medföljer. Skicket är fint och hojen är redo att fortsätta avnjutas.

  1. Svensksåld BMW R 1200 RT från 2018
  2. Endast 16715km sedan ny
  3. Tre brukare sedan ny

Utrustad med en boxerfyra på ca. 125hk/120nm kopplad till 6-växlad låda.

Hög standardutrustning med bland annat SOS-system, GPS med mera.

Det generella skicket på hojen är bra. Det finns sedvanliga repor på väskorna från av- och påklivning samt mindre slitage på dessa. Skyddsfilm sitter på väskorna. Lacken är fin med god lyster. Små märken på ena backspegeln. Sadeln i gott skick utan slitage. Styre, knappar och instrument i fint skick. Fälgarna är fria från skador och däcken med ca. 50% mönsterdjup kvar. Alla funktioner på hojen fungerar som det ska.

Motor är nyservad hos Örby MC. Motor, låda och drivning utan missljud eller problem. Bromsar i bra skick. Mjukvaru-uppdatering från BMW är installerad.

Nyservad av Örby MC. Servicebok är ifylld enligt tillverkarens intervaller.

Välrenomerad touringhoj från BMW, redo att avnjutas!

Exteriör (81 bilder)

Mekanik (27 bilder)

Dokumentation (9 bilder)