2003 BMW 320i Touring

SofieN
Danderyds kommun

Svensksåld BMW 320i Touring från 2003 som nuvarande ägare haft sedan 2004. Det första året ägdes bilen av BMW själva. Bilen har endast rullat 69698km sedan ny och är mycket välutrustad för att vara en E46 320. Bilen kommer i ett gott bruksskick och med en god mängd dokumentation, bland annat serviceprotokoll, kvitton, besiktningsprotokoll med mera. Serviceboken är även fullstämplad.

  1. Svensksåld BMW 320i med endast 69698km på mätaren
  2. Endast en brukare sedan BMW själva sålde bilen 2004
  3. Välutrustat exemplar!

Utrustad med 2.2-liters rak sexa på ca. 170hk/210nm kopplad till 5-växlad manuell låda och bakhjulsdrift.

Välutrustad med bland annat sportstolar i beige fullskinn matchat med trädetaljer, multifunktionsratt med farthållare, ACC, Harman Kardon-anläggning med mera. Vinterdäck följer med bilen. Nedan följer ett urval ur tillvalslistan:

  1. S785 - White Direction Indicator Lights
  2. S438 - Fine Wood Trim
  3. S473 - Armrest Front
  4. S481 - Sports Seat
  5. S493 - Storage Compartment Package
  6. S494 - Seat Heating Driver/Passenger
  7. S650 - CD Drive
  8. S661 - Radio BMW Business (C43)
  9. S674 - Hi-Fi System Harman Kardon
  10. S502 - Headlight Cleaning System
  11. S520 - Fog Lights
  12. S521 - Rain Sensor
  13. S522 - Xenon Light
  14. S534 - Automatic Air Conditioning
  15. S550 - On-Board Computer
  16. S210 - Dynamic Stability Control
  17. S249 - Multifunction F Steering Wheel
  18. S255 - Sports Leather Steering Wheel
  19. S290 - BMW Light-Alloy Wheel Star Spokes 44
  20. S386 - Roof Railing
  21. S832 - Battery In Luggage Compartment
  22. S842 - Cold-Climate Version
  23. S885 On-Board Literature, Swedish
  24. S896 Daytime Driving Lights

Det generella skicket på karossen beskrivs av ägaren vara fint. Lättare bruksslitage finns runtom, dock inga värre repor, bucklor eller dörruppslag. Karossen beskrivs även vara rostfri. Det generella skicket på lacken beskrivs vara utan påtagliga anmärkningar, dock mindre repor och enstaka lacksläpp men fin för åldern. I vänsterkant av fronten, mot hjulet, finns det skrapmärken. Diverse repor runt handtag finns. Spolarmunstycke saknas framtill. Glasrutor beskrivs vara i helt OK skick med några stenskott. Diverse småmärken finns på lister samt lacksläpp på en dörrlist. Fälgarna har diverse kantskrap. Däcken monterade är äldre och den ingår även äldre vinterdäck. Lacken skulle må bra av en ordentlig rekond och har god potential till att bli fin!

Interiören beskrivs vara i mycket fint skick. Stolarna är utan revor eller andra skador, och kan även dem med en rekond och storstädning bli mycket fina. Dörrsidor är i gott skick utan slitage. Trädetaljer i fint skick. Ratt, knappar och reglage i fint skick. Innertak i mycket fint skick. Ägaren informerar om att fjärrkontroll till centrallås ej fungerar, men att det möjligen kan vara batteriet som behöver bytas.

Motor beskrivs vara i bra skick. Växellåda och drivlina likaså. Bakbromsar fick nya skivor 2023. Mekaniskt fungerar allting som det ska.

Som tidigare nämnt är servicebok fullstämplad. Tidigare dokumentation finns att tillgå. Senaste besiktning skedde 2023-09-01.

En lågmilad BMW 320i Touring med endast en brukare sedan ny! Välutrustad med snygg spec vilket hintar om att den kan ha varit demobil för BMW. Perfekt bruksa som förtjänar att bevaras!

Exteriör (47 bilder)

Interiör (80 bilder)

Mekanik (28 bilder)

Dokumentation (24 bilder)