1972 BMW 2000 Touring

MercedesSL300
Nynäshamns kommun

Här finns en chans för den som önskar montera ihop något ovanligt under vinterns mörka dagar! Svensksåld BMW E6 2000 Touring från 1972 som rullat ca. 133293km sedan ny. Under åren har bilen haft 14 registrerade ägare, dock kan det ej utrönas hur många av dessa som är faktiska ägare kontra brukare. Nuvarande ägare köpte bilen 2014 och renovering har sakta utförts genom åren där bland annat karossen har både rostlagats samt lackats i originalkulör på firma. Arbete som kvarstår för att få bilen redo för besiktning är bland annat montering av interiör, lister, justering och diverse småfix som dyker upp vid en återmontering. Motorn gick när bilen köptes 2014 men besiktigades aldrig då renovering påbörjades kort inpå köpet. Under åren som gått har bilen gått mindre sträckor till och från lackfirma, mekaniker och garage. Per dags dato går ej bilen då mekaniska bensinpumpen troligtvis är död samt att batteriet är ej laddbart.

Karossen är nylackerad i originalkulör och i mycket gott och rostfritt skick. Kaross är självklart även fri från repor och bucklor. Det finns ett par små dammkorn som kan våtslipas och poleras upp om man vill vara extra noggrann. Bakaxelbalken är utbytt då den gamla hade rost. Framskärmarna samt vänster dörr är nya. Högerdörren är bättre begagnad. Avgassystemet är nytt. Framrutan är bytt mot en ny och har endast någon liten repa. Övriga rutor är original och i gott skick. Kromlister för fram och bakruta saknas, men finns att köpa från t ex. Tyskland. Kromlister på karossen är i OK skick. Vissa är dock något skadade och en del saknas. Stötfångare är original med endast smått slitage. Begagnade felfria ljussatser är inköpta. Emblemet "2000 Touring" finns samt BMW-logo för huv samt baklucka. Tidstypiska kryssekerfälgar från Mahle i storlek 13x6 i fint skick med nya däck. Däcken köptes dock in 2014 och har inte rullat många meter. Bilen har alltid stått i jämn temperatur och däcken är inte torrspruckna.

Interiören är i ett förhållandevis gott skick för åldern. Halvskinn i fint skick, nackstöd likaså, dock är sittytor trasiga på samtliga platser. En 80-tals Recarostol medföljer bilen tillsammans med ett underede från E21. Nya dörrsidor i vattenfast plyfa finns. Vinylen på dörrarna är OK men kromet på plastlisterna är slitet. Dörrhögtalare har varit monterade och vinylen har därför hål för detta. Instegslister av gummi i bra skick. Innertaket är i fint skick och sitter där det ska. Ratt och knappar i fint skick för sin ålder men spaken för ljusomkopplare är avbruten.

Motorns skick bör bedömmas som okänt enligt nuvarande ägare, då denne inte öppnat motorn. För närvarande startar ej motorn då mekaniska pumpen troligen är trasig. Batteriet laddar inte längre. Som tidigare beskrivet har dock bilen gått ett par vändor under renoveringen. En Weber 36:a är installerad för lite insugsljud, och enligt förra ägaren är en värre kamaxel installerad. Detta kan dock inte styrkas. Växellåda och drivlina beskrivs vara i OK skick. Nya bromsband har installerats bak i samband med bytet av bakaxeln. Det är dock ej luftat.

Ingen service har utförts under renoveringen annat än oljebyte som skedde när bilen köptes. Kvitton finns på de delar som köpts in. Senaste besiktning skedde 2009-02-26.

Ovanlig stationsvagn från 70-talet som är redo att få återmonteras och komma ut på våra svenska vägar på nytt. Touring-karossen är förhållandevis ovanlig jämfört med sedan-modellen och en händig och skruvglad individ har ett trevligt arbete framför sig för att färdigställa denna lilla klenod. Nuvarande ägare har tyvärr inte längre möjlighet att fortsätta arbetet och hoppas därför att någon annan önskar fortsätta arbetet.

Exteriör (30 bilder)

Interiör (29 bilder)

Mekanik (32 bilder)

Övrigt (34 bilder)