1975 AMC Pacer X
AndersO
Basinformation & Bakgrund
Vi är stolta över att presentera detta ovanliga och roliga objekt, AMC Pacer X. Känd från filmvärlden och ökänd för sin speciella och unika design. Det här en svensksåld modell från 1975 med endast 4 tidigare ägare där säljaren köpte bilen av en kille som då ägde tre Pacers så den har varit älskad och omhändertagen under åren.
Detta exemplar köptes av nuvarande ägaren 2019 och använts sparsamt sedan dess. Bilen är väldokumenterad med originalböcker och majoriteten av de tidigare besiktningsprotokollen. Bilen har en ren och fin historik men på grund av åldern kan säljaren ej garantera miltalet.
Som synes så har bilen aldrig renoverats och är i ett bättre bruksskick för just modellen, men den är utan tvekan i ett solitt och ärligt skick och kan köras precis som den är i många år framöver eller om man väljer att skicka den på hellackering för att då ha ett ännu finare objekt.
Exteriör: Som bilderna visar så finns det div mindre märken på lack och ytrost på vissa utsatta och kända punkter, mestadels i dörrarnas nedre kant. Kan helt klart köras precis som den är, alternativt ett par mindre fix eller ge den en ny hellackering för att bli i mint condition igen. Rak och fin i karossen annars utan några registrerade olyckor eller större renoveringar på bilen förutom en lackering någon gång och bilen presenterar sig mycket väl. Fälgarna är i mycket gott skick men saknar lilla navkapseln i mitten. Se gärna våra detaljerade bilder för mer info och ställ gärna frågor i kommentarsfältet!
Interiör: Originalinteriören i brun vinyl med mönstrade tyginlägg är i mycket gott skick för sin ålder och miltal. Det finns spår av användning och ålder/patina men får anses vara i ett ärligt och gott skick utan skador/revor i klädseln med relativt lite spår av användning, helt och fint innertak och är givetvis rökfri. Detaljer såsom ratt, växelspak, instrumentpanel etc är i gott skick men det finns ett par mindre sprickor på dörrsidor bl.a. Den europeiska originalradion sitter men den eftermonterade soundsystemet inbyggt i lilla väskan medföljer. Se gärna våra detaljerade bilder för mer info och ställ gärna frågor i kommentarsfältet!
Mekaniskt: Säljaren berättar att bilen är i ett mekaniskt bra skick och drivlinan funkar som det ska. Den erkända 4.2 L sexan som sitter bland annat i Jeep går fint och bilen känns stabil på vägen. Det finns inga kända mekaniska fel eller läckage. Se gärna våra detaljerade bilder för mer info och ställ gärna frågor i kommentarsfältet!
Under bilens livstid har service skötts av de få ägare den haft och original servicebok och instruktionsböcker finns kvar. Under senare år har bilen servats av ägaren själv men det finns tidigare serviceprotokoll och besiktningsprotokoller. Den senaste besiktningen var 2022/07 utan anmärkningar.
Den är lite av en kultbil som förutspås stå sig väl i framtiden, speciellt i sånt här pass bra bruksskick. Även fast bilen har röstats fram till världens fulaste vid ett par tillfällen så är det många som gillar den just pga sitt säregna utseende. Antingen kan man ge bilen den kärlek den förtjänar med en hellackering, eller så är det bara att vrida på nyckeln och köra! Vad man än beslutar sig för att göra så det en prisvärd och bra objekt som förtjänar att sparas för framtiden.