1988 Amc Eagle

Eagle
Hoting

Detta är verkligen en udda fågel och när den var ny en spännande mix av en ganska daterad kaross och motor kopplat till ett helt nytt typ av vakumstyrt fyrhjulsdriftsystem som skulle kombinera det bästa av två världar. Bekvämlighet från en personbil och framkomlighet som en SUV.

När Amercian Motor Company (AMC) påbörjade utvecklinegn av AMC Eagle skedde detta med en minst sagt begränsad budget och fram för allt som ett testprojekt för att lansera sin nya vakumstyrda fyhjulsdrift. Man tog helt sonika kaross och kraftkälla från sin redan då gamla AMC Concord, höjde karossen och installerade fyrhjulsdrift. Resultatet blev AMC Eagle, en bil som bara tillverkades i en generation (1980-1988) och i en begränsad upplaga.

Det blev ingen försäljniungssuccé då men idag kan man argumentera att AMC var långt före sin tid då en majoritet av de bilar som tillverkas och säljs idag följer samma filosofi och koncept. Detta gör Eageln till ett spännande samlarobjekt med stak kult-status i många kretsar.

Detta exemplar är en väldokumenterad och nybesiktigad (april 2023) bil och nummer 45 från slutet. Totalt tillverkades 2306 exemplar 1988. Den såldes ny i Kanada och har haft 5 tidigare ägare. Just denna bil har även synts i allt ifrån blöjreklamer för Libero till artiklar i Tekninkens Värld.

Aluminiumfälgar originalfälgar med navkapslar medföljer
Extraljus
Bilen är numera utrustad med insprutning istället för förgasare
Ny radio, originalradio medföljer

Exteriör: Kaross och exteriör är i gott men använt skick. Det finns vissa skador på karossen däribland en mindre buckla på förardörren. Viss rost förekommer och det har utförts rostreparationer på tröskellådorna. Glasdetaljer är i gott skick och kromdetaljerna uppvisar viss patina. Se det omfattande bildmaterialet för en total överblick.

Däckens mönsterdjup är ca 6mm

Interiör: Intredningen upvisar åldersrelaterat slitage framför allt på ratt och vissa reglage. Draghandtaget för att öppna motorhuven är ur funktion. Säljaren har installerat nytt innertak. Instrumentbräda och paneler uppges vara i gott skick. Vi hänvisar ffa till bildmaterialet.

Mekanik: Bilen beskrivs av säljaren överlag som i gott mekaniskt skick. Inga läckage noteras.

Serviceprotokoll saknas men samtliga vätskor är nya och bilen har fått nya stötdämpare runt om. Senaster service utförd Januari 2023.
Senaste godkända besiktningen var April 2023 så bilen är redo att ta ut på vägen

En riktig kult-klassiker som nu i efterhand antagligen var långt före sin tid. Detta nybesiktigade exemplar är redo att användas som avsett och en perfekt entusiastbil att ha vid stugan i fjällen, ta ner till stranden på Gotland eller bar glida unt med i villakvarteret. Oavsett vad kommer en AMC Eagle garaterat dra blickarna till sig.

Exteriör (28 bilder)

Interiör (20 bilder)

Mekanik (20 bilder)

Dokumentation (1 bilder)