1984 Alfa Romeo GTV 6 2.5

Gio
Vega

Passa på att äga en riktig klassiker! Vi erbjuder en vacker och välvårdad Alfa Romeo GTV 6 med endast 137 500 km på mätaren. Denna bil har haft 10 tidigare ägare, vilket visar på dess charm och attraktionskraft bland entusiaster. GTV 6 är en ikonisk sportbil som är älskad av många för sin kraftfulla motor och eleganta design. Med sitt distinkta utseende och fantastiska köregenskaper kommer denna bil att ge dig en körupplevelse utöver det vanliga. Bilen har blivit belönad med hederspris vid flera Alfa Romeo-träffar, vilket är ett bevis på dess kvalitet och skönhet. Den har alltid blivit omhändertagen och servad med omsorg, vilket gör att den är i utmärkt skick både mekaniskt och estetiskt.

Säljaren bedömer karossen vara i mycket fint skick med endast några stenskott. Det finns enstaka repor och bucklor, se bilder för en bättre uppfattning om skicket. Enligt säljaren finns ingen rost på karossen, och lacken har tidigare renoverats (se bilder).

Glasrutorna runt bilen är i gott skick, och kromdetaljer, lister och lykta är också i fint skick. Fälgarna har inga skador, och däcken har cirka 5 mm mönsterdjup kvar.

Interiören är i mycket fint skick, utan skador på stolarna, och innertaket är också i bra skick. Motorn beskrivs som att vara i mycket bra skick, och både växellådan och drivlinan fungerar utan anmärkning. Bromsarna tar bra och fungerar felfritt.

Kamrem bytt: 2019-08-08

Åtgärder 2023: Olja, oljefilter, bromsvätska, tändstift

Servicehistorik: Finns servicebok, ifylld under de första åren. Efter det finns endast kvitton och fakturor.

Senast godkända besiktning: 2024-04-30

En mycket fin och välbehållen Alfa Romeo GTV 6, nu redo för nya äventyr! Denna ikoniska sportbil är mer än bara ett fordon; den är en symbol för italiensk ingenjörskonst och stil. Med sin eleganta design, kraftfulla motor och sportiga köregenskaper är GTV 6 en dröm för både bilälskare och entusiaster.

Varje detalj av bilen vittnar om omsorg och kvalitet. Den glänsande karossen, som har vårdats noggrant genom åren, fångar blickar vart den än går. Interiören är lika imponerande med sina komfortabla säten och stiliga detaljer, vilket gör varje körning till en njutning.

Nu är det dags för denna fantastiska bil att ge sig ut på vägarna igen, att skapa nya minnen och uppleva nya äventyr. Är du redo att bli en del av GTV 6

fortsatta historia? Missa inte chansen att äga ett stycke automobilhistoria!

Exteriör (59 bilder)

Interiör (56 bilder)

Mekanik (36 bilder)

Dokumentation (19 bilder)