1994 Alfa Romeo 164
Här har vi en svensksåld Alfa Romeo 164 med den pålitliga 2.0 Twin Spark 8V-motorn, som gått 202 000 km. Bilen har vårdats väl och är i fint skick för sin ålder. Med lite omsorg kan den enkelt återställas till toppskick och bli en riktig pärla för entusiasten.
Som extra utrustning ingår en ytterbackspegel för höger fram, samt fyra vinterdäck (utan fälgar). Sommardäcken är monterade på original Alfa-fälgar och framhäver bilens klassiska stil, precis som på bilderna.
En utmärkt möjlighet för dig som letar efter en stilren och väl omhändertagen klassiker från Alfa Romeo.
Karossen är i mycket gott skick, med endast några bucklor och repor på höger framdörr. Förardörrens yttre dörrhandtag är sprucket i aluminium. Endast lite rost finns på höger bakre skärmkant. Lacken är i utmärkt skick och omlackerades av en tidigare ägare. Glasrutorna runt om bilen är i mycket fint skick utan repor, och kromdetaljer, lister samt lyktglas är i fint skick. Fälgarna är oskadade och har nya däck.
Interiören är i mycket gott skick och rökfri, utan några skador på stolarna. Innertaket är i mycket fint skick, och ratt, reglage och knappar är välbevarade. All elektronik fungerar, men funktionen på AC
är okänd. Motorn är i mycket gott skick, liksom växellådan och drivlinan. Bromsarna fungerar fint, dock fungerar handbromsen inte.
Från tidigare ägare finns en hel del kvitton på utförda reparationer och servicearbeten. Alla böcker finns med, likaså besiktningspapper. Senast besiktigad 2023-11-21, och flera tidigare besiktningsprotokoll finns också sparade.
En klassisk Alfa Romeo 164 2.0 Twin Spark 8V, redo för nya äventyr! Denna italienska sedan är omtyckt för sin stilrena design, körglädje och den unika Twin Spark-teknologin som bidrar till både prestanda och effektivitet. Ett riktigt stycke italiensk ingenjörskonst som väcker körglädje!