2020 Porsche 718 Cayman GT4

Jzander
Stockholms kommun

Här har vi en svensksåld Porsche 718 Cayman GT4 från 2020 i det sällsynta och eleganta färgalternativet Gentian Blue. Bilen är i mycket fint skick och utrustad med en 6-växlad manuell låda, perfekt för den som vill uppleva full kontroll och körglädje.

Med endast 24 100 km på mätaren och 1 tidigare ägare, 2 totalt. Har bilen skötts väl och hållits i toppskick. Dessutom har smakfulla modifieringar genomförts för att optimera prestanda både på vägen och på banan. Detta gör bilen till ett utmärkt val för både den entusiastiska föraren och den som söker ett unikt samlarobjekt.

En Porsche som kombinerar stil, körglädje och exklusivitet – redo för nya äventyr!

Fabrikstillval:

  1. Clubsport-paket med racingstolar från Porsche 918
  2. Keramiska bromsar
  3. 6-punktsbälten för förare och passagerare
  4. Adaptiv farthållare (ACC)
  5. Silverfärgade bälten och dörrhandtag
  6. Sport Chrono-paket
  7. Alcantara-ratt med gul mittrand

Utförda modifieringar:

  1. Wing-risers för bakvingen
  2. Komplett Öhlins TTX-chassi (nypris: 115 000 kr)
  3. Manthey Racing camberkit
  4. Fabspeed OPF-back avgassystem
  5. Numeric Racing shortshifter

Karossen är i mycket gott skick utan anmärkningar. Bilen har nyligen fått stenskottsfolie på fronten, trösklarna och dörrarna. Inga bucklor eller större repor finns, och den är självklart helt rostfri. Det finns lite blästring bakom bakhjulen, men i övrigt är lacken i bra skick. Vänster dörr är omlackerad på grund av repor och blev stenskottsfolierad direkt efter omlackeringen. Helt ny framruta, och övriga rutor är fria från skador eller repor. Det finns några mindre stenskott på framlyktorna, och ett litet lacksläpp vid vänster bakhjul. Däcken är i okej skick med mönsterdjup på 1,6–2,5 mm runt om. Interiören är i mycket fint skick utan nämnvärt slitage. All elektronik fungerar som den ska. Motor och växellåda är i toppskick, och bromsarna har ca 60% kvar på klossar och skivor enligt Mtech.

Senast utförd service: 30/10-24 (stora servicen). Utförda åtgärder inkluderar byte av olja, oljefilter, luftfilter, kupéfilter, bromsvätska och tändstift samt en komplett fordonskontroll. Serviceboken är fullständigt dokumenterad.

Senaste besiktning genomfördes den 29/08-23.

En exceptionellt fin och lätt modifierad Porsche 718 Cayman GT4, redo för nya äventyr både på vägarna och banan. Denna bil kombinerar stil och prestanda på ett enastående sätt. Med ett specialdesignat avgassystem från FAB Speed levererar den ett mäktigt och rått ljud som förstärker körupplevelsen och väcker uppmärksamhet var du än befinner dig.

Bilen är genomtänkt uppgraderad för att ge en optimal balans mellan körglädje och komfort. Oavsett om du planerar en spännande dag på racingbanan eller en njutbar körning längs slingrande landsvägar, är denna Porsche 718 Cayman GT4 en perfekt följeslagare.

Exteriör (66 bilder)

Interiör (68 bilder)