2006 Mercedes-Benz SL 500
En Mercedes-Benz SL 500 från 2006 i ett fantastiskt skick, med endast 121 000 kilometer på mätaren. Denna bil importerades från Tyskland under 2023 och har haft två tidigare ägare, vilket vittnar om en väl omhändertagen historik. Med sin klassiska elegans och tidlösa design erbjuder denna SL 500 en enastående körupplevelse, fylld med kraft och komfort. Den perfekta kombinationen av stil, prestanda och kvalitet gör denna Mercedes till ett utmärkt val för bilentusiasten som söker något utöver det vanliga.
Fullutrustad enligt specifikationerna för SL500.
Karossen beskrivs vara i absolut toppskick, utan några bucklor eller repor. Ingen rost finns enligt säljaren, och lacken är i mycket fint skick, utan repor eller stenskott. Bilens rutor är i fint skick och helt fria från repor. Krom, lister och lyktglas är i bra skick, och det finns inga skador på fälgarna. Däcken är också i fint skick.
Interiören beskrivs som mycket välvårdad, utan några skador på stolarna. Innertaket är felfritt och utan skador, och all elektronik i bilen fungerar som den ska. Motorn är i mycket gott skick, och växellådan samt drivlinan fungerar helt perfekt utan anmärkningar. Bromsarna är också i bra skick och utan anmärkningar.
En stor service genomfördes i september 2024, och löpande service har utförts regelbundet. Den senaste besiktningen, som godkändes utan anmärkningar, ägde rum den 18 september 2024.
En fantastiskt fin och fullutrustad Mercedes-Benz SL500, perfekt för dig som söker lyx, stil och prestanda i en bil. Denna eleganta och kraftfulla roadster är redo för nya äventyr och levererar en körupplevelse utöver det vanliga. Med sitt eleganta formspråk och exklusiva interiör är den här SL500-modellen lika vacker att se på som den är att köra.