2003 Audi RS6 C5

ECB
Nacka kommun

2003 Audi C5 RS6 med endast 169.500 km på mätaren. Bilen levererades ny till sin första ägare i Norge och exporterades efter några år till Schweiz och därefter till Polen, innan den kom till Sverige 2017. Detta är den första generationen av RS6 C5, en modell med sällsynt bra historik, fri från anmärkningar och med få ägare genom åren. Endast två ägare har brukat bilen i Sverige.

  1. Audi RS6 C5 är utrustad med en 4,2-liters V8-motor med dubbelturbo som producerar imponerande 450 hästkrafter och 560 Nm i vridmoment. Just denna har ABT mjukvara så hästkrafterna är närmare 510. Motorn är kopplad till en 5-stegad automatlåda (Tiptronic) och Audi's berömda quattro fyrhjulsdriftssystem, vilket ger bilen utmärkt grepp och stabilitet under alla körförhållanden.
  2. Denna kraftfulla motor gör att RS6 kan accelerera från 0 till 100 km/h på bara 4,7 sekunder, vilket var extremt imponerande för sin tid och även konkurrenskraftigt i dagens mått. Topphastigheten är vanligtvis elektroniskt begränsad till 250 km/h men denna har spärren borttagen.

Denna Audi C5 RS6 är utrustad med ett exklusivt kolfiberpaket invändigt och kolfiberinslag i motorutrymmet. Bilen har även xenonstrålkastare, ett högkvalitativt BOSE Surroundsystem, samt en Alcantara/läderklädsel som ger en lyxig känsla. Sportratten är klädd i Alcantara för extra grepp och komfort. De eljusterbara stolarna med minnesfunktion ger maximal bekvämlighet, och parkeringssensorer samt farthållare bidrar till en smidig körupplevelse. Bilen är i den eleganta färgen Daytonagrå och är uppgraderad med ett Alpine Bluetooth-system för musikstreaming.

Säljaren beskriver bilen som välbevarad, med lack i mycket fint skick utan parkeringsskador, bucklor eller djupare repor på karossen. Det finns dock några mindre anmärkningar, såsom ett par rostbubblor i de bakre hjulhusen och en liten skada på bakluckan. Ett fåtal stenskott och märken nertill kan också noteras. Passagerardörren har lackerats om, och bilen har fått en ny vindruta år 2024. Det finns viss kantstötning på fälgarna.

Interiören är i mycket bra skick, utan skador eller större slitage. Ratten, reglagen och instrumentpanelen är i utmärkt skick, med endast små tecken på användning på elhissknapparna. Motorn fungerar som den ska och har optimerats med ABT-mjukvara och ett Milltek catback-system (endast bakre ljuddämpare). Växellåda och drivlina är i fint skick och växlar utan problem, medan bromsarna tar bra. Se bilder för mer information.

Bilen har kontinuerligt servats under hela sin livstid och har alltid fått den omsorg den behöver. Den senaste servicen gjordes för bara 1000km sedan, där samtliga filter och motorolja byttes. Bilen besiktigades nyligen den 23/8/2024, med ett helt rent protokoll. För fullständig servicehistorik och dokumentation, se bilderna.

Audi RS6 C5 från 2003 är en ikonisk bil som satte en ny standard för högpresterande sedans och kombimodeller. Med sin kraftfulla V8-motor, avancerade fyrhjulsdrift och lyxiga interiör erbjuder den en oslagbar kombination av prestanda och komfort som få andra bilar på den tiden kunde matcha. Idag är den särskilt eftertraktad bland bilentusiaster och samlare, och detta väldokumenterade exemplar är ett utmärkt exempel på vad som gör RS6 C5 så speciell.

Exteriör (79 bilder)

Interiör (89 bilder)

Mekanik (51 bilder)

Dokumentation (67 bilder)