1991 Toyota MR2 Turbo GT-S

Ronnie79
Vårgårda

En sällsynt Toyota MR2 Turbo GT-S från 1991, importerad från USA till Sverige 1999, med 156,465 km på mätaren och totalt fem ägare i Sverige. Toyota MR2 Turbo GT-S är en av de mest ikoniska sportbilarna från tidigt 90-tal, känd för sin mittmonterade motor och bakhjulsdrift, vilket ger den en balanserad och smidig körupplevelse. Turbo-modellen, som tillhör andra generationen av MR2 (kallad SW20), utmärker sig med sin kombination av stil, prestanda och avancerad teknik för sin tid.

Utrustad med Targa-tak, elektriska hissar och fjärrstyrt centrallås. Nardi-ratt, sportstolar och bakljus i eftermarknadsutförande. Justerbara D2 coilovers och 18-tums fälgar för en förbättrad körupplevelse och stil.

Karossen beskrivs vara i mycket bra bruksskick, utan större bucklor eller repor enligt säljaren. Rost har hållits på en minimal nivå, med endast mindre angrepp längst ned på höger dörr och kanterna på vänster dörr. Lacken är välbevarad och ger ett utmärkt helhetsintryck, med bara små stenskott och andra normala bruksspår. Bilen är proffslackerad på 90-talet i en attraktiv lila kameleontlack som skiftar i blått och blågrönt beroende på ljuset. Samtliga rutor är i gott skick utan skador. Fälgarna är nya och oskadade. Interiören är i bra skick, inklusive tak och targaluckor, och fodral medföljer. A/C-kompressorn är bortplockad men fungerar och medföljer. Sportstolar är monterade för bättre komfort. Motorn är i bra skick med ett mindre avgasläckage vid främre röret. Förutom en något större CT26-turbo och ett sportluftfilter är motorn i originalutförande. Ett rostfritt Berk-avgassystem är installerat. Växellåda och drivlina är i fint skick, och bromsarna är nyligen uppgraderade med nya skivor och belägg både fram och bak.

Service inklusive kamremsbyte utfördes förra året på auktoriserad Toyota-verkstad. Kvitton från de senaste åren finns tillgängliga. Bilen besiktigades i oktober 2022 och har endast körts 1 400 km sedan dess. Besiktningen har nyligen gått ut.

En lätt modifierad Toyota MR2 Turbo GT-S från 1991 i ett bra bruksskick, redo för nya äventyr! MR2 Turbo GT-S är idag en eftertraktad klassiker bland sportbilsentusiaster. Med sin unika design, imponerande prestanda och oslagbara körglädje är den en favorit på marknaden för klassiska japanska sportbilar.

Exteriör (112 bilder)

Interiör (35 bilder)

Mekanik (18 bilder)

Dokumentation (3 bilder)