1987 BMW 320i

Isak123
Östhammars kommun

Här har vi en svensksåld BMW 320i med 220.660 km på mätaren, en riktig klassiker som har tagits om hand väl under årens lopp. Bilen registrerades som ny den 25 november 1986 på Bilhuset i Nyköping, och har sedan dess haft 15 ägare, enligt uppgifter från Transportstyrelsen. Trots sin ålder är detta en bil som fortfarande imponerar med sin körglädje och komfort, perfekt för den som söker en äkta BMW-upplevelse från 80-talet.

Denna bil har bevarats i ett bra skick genom åren och har fortfarande mycket att ge. Med sitt karaktäristiska raka sexcylindriga motorljud och klassiska design är den ett nöje för såväl ögat som för den som älskar att köra. Perfekt för den som vill ha en pålitlig, välsmord maskin med historik och charm!

M-tech-stolar i svart skinn, M-tech 1 ratt, och M-tech-växelknopp. Dessa komponenter är inte fabriksmonterade utan har installerats i efterhand, men de är ändå BMW OEM. Bilen har ingen taklucka, vilket är relativt ovanligt för denna kaross. Den är också utrustad med en checkpanel i taket och servostyrning.

Generellt gott skick:

Rost: Rost finns på 3 av 4 domkraftsfästen (se bilder), men detta har inte påtalats av bilprovningen. Det finns rostangrepp under bakre stötfångaren bredvid ljuddämparen (se bild), i övrigt är bilen rostfri.

Lack: Vissa delar av lacken har bättrats, särskilt tydligt på bakluckans nedre del mot baklyktorna samt vid vänster bakre skärmkant. Det finns även några mindre bucklor på karossen, inklusive en utåtbuktande bula på bakluckan och en på motorhuven. Enstaka mindre bucklor finns också på tak och dörrar. Bilen har 5-bults BBS-fälgar från en samtida 5-serie. I linje med tidigare nämnd rost och bucklor, finns områden där lacken har bättrats. Framskärmarna har bytts enligt tidigare ägare.

Kaross: Bilen är i ett gott orenoverat bruksskick (enligt mig) och ger ett bra helhetsintryck. Rost finns på domkraftsfästen och bakre stötfångarplåt, men bilprovningen har inte haft några invändningar. Lackbättringar syns bland annat på bakluckan. Mindre stenskott finns på vindrutan, men ingen lång spricka. Kromdetaljer är i gott skick, dock saknas ett kromklips vid C-stolpen på höger bak (se bild). Dörr- och skärmlister har lackats svarta vid något tidigare tillfälle, och det främre huvemblemet är slitet. Höger bakljus har en spricka (se bild).

Skador: Kantstötningar finns på vänster fram, samt lacksläpp och skrapmärken på höger bak.

Däck: Nya däck från 2023, har gått ca 5000 km.

Interiör: Förarstolens ryggstöd har skador i lädret vid insteget. Passagerarstolen kan inte fällas, och stolarnas underreden behöver ses över då de ofta kärvar vid justering. Instegslister saknas, och de bakre dörrsidorna har dålig inpassning i överkant (se bilder). Instrumentbrädan har en spricka, men en sprickfri bräda medföljer. Instrumentbelysningen för varvräknaren är ur funktion. Bilen har en enklare Bluetooth-stereo, men original "blanklucka" finns med.

Motor: Motorn, en M20B25 med 2,7 L slagvolym (exteriört identisk med original M20B20, endast slagvolymen skiljer), är i gott skick. Den är "strokad" med vevaxel från en E30 324TD. Extraktorgrenrör är monterat. Motorn köptes färdigbyggd och monterades av nuvarande ägare. Den ursprungliga 320-motorn finns också och kan medfölja vid köp om så önskas. En termostatstyrd, samt manuellt styrd, elfläkt är installerad.

Växellåda: Växellådan är i fint skick och har inget att anmärka på. Nya drivaxlar monterades 2023.

Bromsar och modifieringar: Bromsarna är i gott skick och modifierades 2020 enligt följande:

540-bromsok fram

E36 M3-bromsskivor fram

E46 328-bromsskivor och ok bak

BMW E32 750 huvudbromscylinder

E36-nav fram och E91 LCI-nav bak.

Bilen fungerar bra, men styrservopumpen kan ibland "gnälla" lite.

Nuvarande ägare har årligen bytt olja med zinktillsatser samt filter. Det finns en servicebok, dock inte komplett. Bilen är besiktigad 2023-06-16, och ett antal besiktningsprotokoll från år 2000 och framåt finns tillgängliga, men inte alla.

Kommentar från nuvarande ägare

"Köpte fordonet 2017 av en bekant i närheten, hade då sett bilen ute på vägarna och tyckt den såg fin ut. Jag köpte sedan en 2,7L motor på pall som jag monterade 2018. Bilen gick sedan på diverse träffar (endast på sommaren såklart) fram till 2020 då bakvagnen byttes ut till en med skivbromsar från en 325I ( denna 320i har trummor bak original) Bakvagnen helrenoverades, dvs blästrades och försågs med nya bussningar. I samband med detta monterades större bromsar för att efterlikna bromskapacitet hos en modernare bil. För att möjliggöra detta böts bultmönster från 4x100 (original) till 5x120. Resterande bromssystem fick sig även en översyn med lite nya rör samt slangar. En lamelldifferential från en 325i monterades även i samma veva, denna är dock ej renoverad men fungerar u.a. Bilen har sedan används flitigt under sommarmåndarerna och har aldrig krånglat. Senaste långa turen var till västkusten sommaren 2023, blev ca 1300km."

Här har vi en påkostad och smakfullt modifierad svensksåld BMW 320i – en riktig pärla för den som uppskattar noggrant utförda uppgraderingar.

Bilen är en fröjd för ögat med sin eleganta design och väl valda eftermarknadsdetaljer, samtidigt som den behåller sin klassiska BMW-karaktär. Perfekt för den som söker en bil med både själ och attityd, där varje körning känns som en upplevelse.

Exteriör (179 bilder)

Interiör (137 bilder)

Mekanik (101 bilder)