1983 Mercedes-Benz 500 SEC

bilnostalgi
Stockholms kommun

En mycket välskött Mercedes-Benz 500 SEC, importerad från Tyskland till Sverige 2003. År 2007 exporterades bilen vidare till Estland men återvände till Sverige 2020 med ett rent Carfax-utdrag och utan några anmärkningar i historiken. Sedan importen har bilen endast haft en ägare och körts sparsamt, vilket har bidragit till dess fina skick. Den har stått parkerad och omsorgsfullt vårdats sedan dess.

Denna klassiker är ett fantastiskt exempel på Mercedes-Benz ingenjörskonst, med en elegant design och en kraftfull motor. Perfekt för samlaren som söker en kombination av lyx och prestanda.

Karossen på bilen är i fint skick. Den är rostlagad under lister. Lyktor och stötfångare blev omlackerat år 2020. Enligt säljaren finns det inga bucklor eller allvarliga repor. Det finns bilder från när sidolisterna togs bort och rost åtgärdades undertill. Karossen ska nu vara fri från rost. Lacken är i fint skick för sin ålder. Bakrutorna har, som på många SEC-modeller, en tendens att bli något mjölkiga i nederkant på grund av fukt i laminatet, men det är inget som drar uppmärksamhet.

Krom, lyktor och emblem (500 SEC) är i bra skick, och fälgarna är skadefria. Bilen har dessutom nya däck med 9 mm mönsterdjup. Interiören är i helt okej skick med synliga tecken på användning. År 2020 behandlades skinnet av Color Glo för att mjukas upp och rengöras, och stolarna är fria från skador. Instrumentpanelen har vissa trädetaljer som visar lite ålderstecken, men en helt ny träinredning har monterats under ratten då den tidigare var sprucken, vilket ger ett helt och fräscht helhetsintryck. Innertaket är också i okej skick.

Motorn går som den ska, och växellådan är i bra skick utan missljud. Bilen har stått still sedan år 2020, så den kan må bra av att komma ut på vägarna igen. År 2021 byttes de längsgående bromsrören efter en anmärkning på besiktningen.

Utöver service och besiktning har följande arbeten utförts:

Bytta längsgående bromsrör

Rostskyddat under lister (se bilder)

Nya däck monterade

Den senaste godkända besiktningen utfördes 2024-11-04. Oljebyte och filterbyte har utförts själv, annars har bilen stått stilla i en privat samling. Några äldre kvitton finns, men det mesta av arbetet sedan 2020, då nuvarande ägare köpte bilen, har gjorts utan kvitton.

En elegant och exklusiv Mercedes-Benz 500 SEC i den perfekta gröna färgkombinationen! En bil som utstrålar tidlös lyx och stil, kombinerat med imponerande prestanda och kraft. Den här modellen är inte bara en fröjd för ögat utan också ett mästerverk av ingenjörskonst som erbjuder en fantastisk körupplevelse. Inredningen är smakfullt designad med högkvalitativa material som förhöjer både komfort och känslan av lyx. Den klassiska gröna nyansen förstärker bilens exklusiva karaktär och drar verkligen blickarna till sig. Ett riktigt samlarobjekt för den som söker en unik bil i ypperligt skick!

Exteriör (53 bilder)

Interiör (65 bilder)

Mekanik (20 bilder)

Dokumentation (1 bilder)