1981 1981 VOLKSWAGEN

PetterM
Kalmar

Denna Volkswagen 1200L från 1981 hamnade i händerna på nuvarande ägare då den följde med i köpet av ett hus. Bilen har enligt utsago stått i husets garage sedan början av 2000-talet och endast startat någon gång för konditionering. Tidigare ägare kom till Sverige från Lettland i början av 2000-talet och tog då med sig bilen. Förra ägaren gjorde enklare renoveringar och underhåll, t ex skärmbyte. Bilen är relativt fin för sin ålder men är i behov av översyn och diverse rost som bör ses över. Tidigare ägare registrerade aldrig in bilen i Sverige, men det gjordes i början av året. Enligt gamla papper hade bilen fyra brukare i Lettland.

  1. Volkswagen 1200L från 1981 i behov av kärlek
  2. Följde med i en husaffär och avyttras nu
  3. 4 tidigare brukare i Lettland

Utrustad med 1.2-liters boxerfyra på ca. 35hk/75nm kopplad till 4-växlad manuell låda och bakhjulsdrift.

Bilen kommer i ett bruksskick. Tidigare ägare berättade att hon bytt och gjort iordning skärmarna hos en verkstad, men när i tiden det skedde är oklart. Bilen har idag diverse rost och ägaren berättar följande: "Längs taklisten på höger sida samt i början av höger bakskärm. Lite i bagageluckan. Lite rost i både dörrarna samt i bakskärmen. Även under motorhuven och inuti är det rost på golvet bak och det tar sig fram på förarsidan." Glasrutor beskrivs vara i gott skick. Krom, lister och lyktglas har spår av ålder, dock inte allt för illa i skicket. Däcken monterade är utan skador och godkändes vid senaste besiktningen.

Originalinteriören har diverse bruksslitage. Stolar med diverse revor och typiskt slitage från in- och urklivningar. Ratt, knappar och reglage i gott skick för sin ålder. Innertak har lossnat baktill. Dörrpaneler har slitage samt lossnat. Spolarmotorn går men någon vätska når ej munstyckena. Stereo med cd-spelare har installerats.

Motor beskrivs vara i bra skick. Bromsarna tar dock dåligt eftersom bilen stått stilla sedan början av 20-talet.

När bilen senast servades finns ingen vetskap om. En stor service och genomgång bör genomföras innan bilen tas i bruk.

Volkswagen "Bubbla" 1200L från 1981 i behov av kärlek och genomgång! Perfekt projekt för den som gillar att pilla med saker.

Exteriör (62 bilder)

Interiör (51 bilder)

Mekanik (15 bilder)

Dokumentation (6 bilder)

Övrigt (2 bilder)